Przerywany czas pracy kierowców

Pytanie:

U pracodawcy wprowadzono w regulaminie pracy przerywany czas pracy dla kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym na podstawie ustawy o czasie pracy kierowców. W kodeksie pracy w art. 139 § 4 określono podmioty, które mogą wprowadzać przerywany czas pracy i w jakiej rangi przepisach, ograniczając do układu zbiorowego pracy. Czy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców można traktować jako podstawę do stosowania przez pracodawcę przerywanego czasu pracy kierowców w transporcie drogowym, skoro w tej ustawie jest wymóg wprowadzenia takiego systemu w także regulaminie pracy, a czego nie dopuszcza kodeks pracy, ogólnie regulując sprawę przerywanego czasu pracy do ogółu pracowników nie uszczegóławiając do kierowców?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepis art. 4 ustawy o czasie pracy kierowców, wskazuje, iż w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie bowiem, z art. 18 ust. 3 w/w ustawy, system przerywanego czasu pracy, o którym mowa w art. 16 (przerywany czas pracy), wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a u pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa - w umowie o pracę.

Jak wynika z powyższego kwestia wprowadzania przerywanego czasu pracy została uregulowana w ustawie o czasie pracy kierowców, a więc przepisy te będą miały charakter specjalny w stosunku do kodeksu pracy. W związku z czym, w przedstawionym stanie faktycznym podstawę stosowania przerywanego czasu pracy będzie stanowił art. 18 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: