Umorzenie zaległości podatkowej od nieruchomości
Pytanie:
"Nieruchomość zabudowana pawilonem handlowym jest własnością wspólną dwóch współwłaścicieli w równych udziałach po 1/2. Każdego roku Prezydent Miasta wydaje decyzję w której ustala podatek dla tejże nieruchomości i decyzję tą doręcza dwóm współwłaścicielom. Jeden właściciel tejże nieruchomości wystąpił z wnioskiem do Prezydenta Miasta z wnioskiem o umorzenie w części zaległości podatkowej z tytułu podatku od tejże nieruchomości. Prezydent Miasta wydał decyzję, w której oznaczył, iż umarza zaległość podatkową z tytułu podatku od nieruchomości na 2004 rok w łącznej kwocie 13.000 zł wraz z odsetkami w kwocie 2.000 zł. Czy w takiej sytuacji, kiedy decyzja nie określa w swym nagłówku którego współwłaściciela, a jedynie decyzja w pkt. 1 odnosi się do umorzenia zaległości podatkowej bez wskazania imieniem i nazwiskiem współwłaściciela, a jedynie w treści uzasadnienia tejże decyzji jest wzmianka, iż po rozpatrzeniu wniosku jednego ze współwłaścicieli wymienionego imieniem i nazwiskiem nastąpiło wydanie decyzji o umorzeniu. Decyzja o umorzeniu dotyczy obydwu współwłaścicieli, czy tylko tego współwłaściciela, który wnioskował o umorzenie?"
Odpowiedź prawnika: Umorzenie zaległości podatkowej od nieruchomości
Zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Umorzenie następuje w formie decyzji, natomiast zgodnie z art. 210 § 1 Ordynacji podatkowej decyzja zawiera m.in. oznaczenie strony. Zatem decyzja musi zawierać oznaczenie strony – podatnika, któremu umorzono zaległość podatkową. Ponadto, jak stanowi art. 211 Ordynacji podatkowej, decyzję doręcza się stronie na piśmie. W zależności zatem, kogo decyzja wskazuje jako stronę i komu została doręczona, tej osobie umorzono zaległość podatkową. Jeśli obaj współwłaściciele są stronami (decyzję o umorzeniu doręczono obu współwłaścicielom), można przyjąć, iż umorzenie dotyczy obu współwłaścicieli.
Jeżeli jednak stroną decyzji o umorzeniu jest tylko jeden z współwłaścicieli należy wskazać, iż zwolnienie z długu jednego z dłużników solidarnych nie ma wpływu na odpowiedzialność pozostałych dłużników (art. 91 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 366 § 1 i art. 373 Kodeksu cywilnego).
Polecamy także: Na co należy zwrócić uwagę po otrzymaniu decyzji podatkowej?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?