Przesłanki orzeczenia rozwodu

Pytanie:

Czy czynniki takie jak: różnice charakterów, brak pożycia oraz osobne zamieszkanie małżonków są wystarczające do tego aby sąd uznał rozwód? Nie mamy dzieci - czy to w jakimś sensie sprzyja uzyskaniu rozwodu? Czy to prawda iż w przypadku ślubu konkordatowego sąd nie udziala rozwodu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przedstawione czynniki z dużym prawdopodobieństwem pozwalają na uznanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pozycia małżeńskiego, co jest przesłanką orzeczenia rozwodu. Fakt nieposiadania przez Państwa dzieci również jest przesłanką "sprzyjającą" orzeczeniu rozwodu. Nalezy jednak wziąć pod uwagę, że ostateczne rozstrzygnięcie należy do sądu. Jest oczywiście dopuszczalnym orzeczenie rozwodu pomiędzy małżonkami, którzy zawarli tzw. ślub konkordatowy. Sąd poprzez orzeczenie rozwodu niweczy cywilnoprawne skutki małżeństwa. Ślub konkordatowy, prócz cywilnoprawnych, określa także skutki zawarcia małżeństwa na gruncie prawa kościelnego. Orzeczenie przez sąd rozwodu nie ma wpływu na kościelne skutki zawarcia związku małżeńskiego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Arletta Bolesta

15.2.2020 8:45:56

Re: Przesłanki orzeczenia rozwodu

Cywilny rozwód często pozostaje w związku z kościelnym procesem o nieważność małżeństwa. Nt. zapraszam na mój blog dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl

ewa

7.1.2010 9:4:7

Re: Przesłanki orzeczenia rozwodu

mam taką sytuacje seks jest dla mnie przekleństwem

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY