e-prawnik.pl Porady prawne

Przesłuchanie dzieci w sprawie o separację

Pytanie:

Czy w przypadku orzeczenia separacji można uchronić dzieci przed przesuchaniami?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie dzieci w sprawie o separację

27.5.2002

W przypadku orzeczenia separacji co do zasady nie będzie można uchronić dzieci przed przesłuchaniami. Zgodnie z art. 259 kodeksu postępowania cywilnego świadkami nie mogą być jedynie osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń. Potraktowanie jednak dziecka jako osoby, która jest niezdolna do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń będzie zależało od konkretnego przypadku, konkretnej sytuacji. Decyzja w tej kwestii będzie należała do biegłego sądowego. Generalnie jednak dziecko będzie musiało wystąpić w roli świadka i zostać przesłuchane. Aby zmniejszyć stres dziecka w czasie takiego przesłuchania możliwe będzie wystąpienie do sądu z wnioskiem o obecność na sali rozpraw psychologa w trakcie przesłuchania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ