Przesłuchanie świadka na odległość

Pytanie:

"Otrzymałam wezwanie do sądu w charakterze świadka w miejscowości odległej 300 km., ale nie chcę w niej uczestniczyć. Czy jako inwalida II gr. z inwalidztwem od urodzenia mogę być przesłuchana w miejscu zamieszkania. Czy inwalida może być przesłuchany w miejscu zamieszkania i jakie muszę złożyć dokumenty, czy musi to być zaświadczenie lekarskie, czy wystarczy orzeczenie komisji lekarskiej o istnieniu inwalidztwa ?"

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie świadka na odległość

Z przedstawionej sytuacji nie wynika czy przesÅ‚uchanie ma nastÄ…pić w postÄ™powaniu karnym czy też cywilnym. Jednakże zasady przesÅ‚uchania Å›wiadka na odlegÅ‚ość sÄ… podobne w obu postÄ™powaniach. Zgodnie z przepisem art. 263 kpc przesÅ‚uchanie osób dotkniÄ™tych chorobÄ… lub kalectwem odbywa siÄ™ w miejscu, gdzie przebywajÄ…, jeżeli nie mogÄ… go opuÅ›cić. W przepisie tym chodzi o osoby, które ze wzglÄ™du na chorobÄ™ (trwaÅ‚Ä… lub czasowÄ…) albo kalectwo nie mogÅ‚yby, bez szkody dla zdrowia lub nadmiernej niedogodnoÅ›ci, przybyć w celu przesÅ‚uchania do budynku sÄ…du. Jest to wiÄ™c odstÄ™pstwo od ogólnej zasady stanowiÄ…cej, że posiedzenia sÄ…dowe odbywajÄ… siÄ™ w budynku sÄ…dowym. Stan choroby bÄ…dź kalectwa winien być wykazany zaÅ›wiadczeniami lekarskimi.

W postępowaniu karnym natomiast zagadnienie to jest regulowane przepisem art. 177 § 2 kpk. Według wskazanego przepisu, świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się usunąć przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu.

Dlatego też, należy poinformować niezwłocznie sąd, koniecznie przed terminem posiedzenia, w formie pisemnej, a także wskazane jest poinformowanie telefoniczne sądu, o niemożności stawiennictwa ze względu na inwalidztwo z jednoczesnym wnioskiem o przesłuchanie na odległość na zasadzie pomocy sądowej. Okoliczność taką należy uzasadnić posiadanym orzeczeniem o inwalidztwie.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika