Przesłuchanie świadka na odległość

Pytanie:

"Zostałem pomówiony o znęcanie się nad rodziną i zaniedbywanie dzieci w okresie, gdy byłem w celach zarobkowych za granicą, w Australii. Mam świadka w Australii, który spędził tydzień u mnie w domu w Polsce przed moim wyjazdem do Australii, a potem w Australii przez rok był moim sąsiadem. Bardzo dobrze mnie zna od wielu lat i bywał u mnie w domu w Australii. Czy można by go przesłuchać przez Internet z kamerą wideo? On sam wyraża na to zgodę."

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie świadka na odległość

Przesłuchanie świadka w postępowaniu karnym musi się odbywać z zachowaniem określonych rygorów. Przepisy kodeksu postępowania karnego przewidują (art. 177 § 1a), iż przesłuchanie świadka może nastąpić przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość. Dopuszcza się zastosowanie tego przepisu także wówczas, gdy świadek przebywa za granicą. Jednakże przeprowadzenie takiej czynności wymaga zaangażowania sądu obcego. Polski sąd (prokurator) musiałby wystąpić w drodze tzw. pomocy prawnej do sądu (prokuratora) australijskiego z wnioskiem o przeprowadzenie czynności. Gdyby sąd (prokurator) australijski wyraził zgodę, świadek musiałby stawić się do tamtejszego sądu (prokuratury), a następnie można by przeprowadzić przesłuchanie na odległość (oczywiście przy użyciu urządzeń technicznych przygotowanych przez organ australijski, a nie urządzeń prywatnych). Tak złożone zeznania świadka są traktowane tak samo, jakby zostały zostały złożone bezpośrednio przed sądem polskim.

Inną możliwością jest zwrócenie się przez sąd polski (prokuratora polskiego) do sądu australijskiego (prokuratora australijskiego) z wnioskiem o przesłuchanie świadka i przesłanie protokołu przesłuchania. Pytania formułuje sąd polski i przesyła wraz z wnioskiem.

Jeżeli Pański znajomy posiada obywatelstwo polskie, może także zostać przesłuchany w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym. Także i w tym przypadku pytania formułuje sąd polski, a protokół czynności jest przesyłany do tego sądu.

W każdym z przedstawionym wariantów (szczególnie w dwóch ostatnich) trzeba się liczyć z faktem, iż przeprowadzenie czynności może się rozciągnąć w czasie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika