Przesłuchanie w ramach pomocy sądowej

Pytanie:

"Rozwiedzione małżeństwo posiada dwoje małoletnich dzieci, które zamieszkują z matką. Matka dzieci złożyła w sądzie wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej byłemu mężowi. Ojciec dzieci jako świadków w sprawie powołał swoich rodziców, wnioskując jednocześnie o przesłuchanie ich w ramach pomocy prawnej w miejscu zamieszkania uzasadniając to ich podeszłym wiekiem i odległością pomiędzy miejscem zamieszkania a siedzibą sądu, w którym toczy się sprawa (200 km). Sąd nie przychylił się do tego i rodzice wezwani zostali na rozprawę. Uczestnik postępowania nie podnosił jednak okoliczności złego stanu zdrowia rodziców, który faktycznie jest zły i obydwoje otrzymali od lekarza stosowne zaświadczenie stwierdzające m.in. przeciwwskazania do podróży. Czy w tej sytuacji uczestnik postępowania może ponowić wniosek o przesłuchanie świadków w ramach pomocy prawnej w miejscu ich zamieszkania, powołując się na ich stan zdrowia i przedstawiając zaświadczenia lekarskie? Czy może to zrobić na rozprawie, gdyż pozostały do niej 3 dni i droga pocztowa jest ryzykowna?"

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie w ramach pomocy sądowej

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż świadkowie odebrali już wezwania do stawiennictwa na rozprawie w celu złożenia zeznań. Zgodnie z art. 274 § 1 kpc za nie usprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie. Jak więc wynika z powyższego, rodzice uczestnika postępowania (ojca dzieci) mają obowiązek stawić się na rozprawie. Jednakże jeżeli nie jest możliwe ich stawiennictwo, mogą usprawiedliwić swoją nieobecność, może to nastąpić w formie pisemnej lub telefonicznej (telefon do sekretariatu danego wydziału). Sąd zapewne wezwie do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego.

W przedstawionym stanie faktycznym nie byłoby zasadne ponowne składanie wniosku przez uczestnika postępowania o przesłuchanie świadków w ramach pomocy prawnej, albowiem od momentu doręczania wezwania świadka, to oni są zobowiązani do usprawiedliwienia swojej nieobecności oraz wnioskowania o przesłuchanie w ramach pomocy prawnej. W obecnej sytuacji zasadne byłoby zgłoszenie telefoniczne nieobecności świadków (prze samych świadków) oraz jednoczesne przekazanie pozwanemu takiego usprawiedliwienia wraz z zaświadczenie lekarskim i wnioskiem o przesłuchanie w ramach pomocy prawnej, który na rozprawie wręczyłby przedmiotowe usprawiedliwienie sędziemu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika