Przestępstwo fałszerstwa dokumentów

Pytanie:

"Podczas przeszukania policja nic u mnie nie znalazła, ale zabrali mój komputer w którym pan prokurator znalazł pliki składane w programie COREL Draw.To było moje świadectwo maturalne i pieczątki z niego. W związku z tym że nic nie znaleziono postanowiono zrobić mi sprawę jako przygotowanie do przestępstwa - falszerstwa dokumentów. Tłumaczyłem że w programie tym uczyłem się poruszać tylko i wyłącznie dlatego że był mi potrzebny w mojej pracy. Szef powiedział że mamy nauczyć się poruszać w tym programie ponieważ nie będzie wydawał pieniędzy na dawanie zleceń do drukarni by składali mu ulotki, karty rabatowe itp. W tym celu tylko składałem to, co miałem pod ręką, czyli swoje świadectwo. Świadectwo to było złożone - same litery w kolorze czarnym i nie było nigdy wydrukowane. Jak się bronić? "

Odpowiedź prawnika: Przestępstwo fałszerstwa dokumentów

Rzeczywiście, zgodnie z art. 270 ustawy Kodeks karny, karalne jest nawet przygotowanie do przestępstwa fałszerstwa dokumentów. Art. 270 definiuje fałszerstwo jako podrobienie lub przerobienie dokumentu w celu użycia go za autentyczny. Określenie „podrobienie” oznacza wykonanie czynności, dzięki którym to, co w rzeczywistości nie jest autentyczne może być za takie uważane. Skazanie za przestępstwo fałszowania dokumentów może zatem nastąpić dopiero po udowodnieniu Panu, że dokonał Pan podrobienia dokumentu oraz że zamierzał Pan używać tego dokumentu jako autentycznego (co raczej nie miałoby sensu, skoro jak Pan napisał, ma Pan własne świadectwo maturalne). Samo sporządzenie dokumentu, który może być uważany za autentyczny mimo że autentyczny nie jest nie może być podstawą skazania za fałszerstwo, jeśli nie zostanie udowodnione że osoba podrabiająca dokument zamierzała go użyć jako autentyczny. Sytuacja opisana w pytaniu ze względu na swoją złożoność i powagę wymaga jak się wydaje zwrócenia się do adwokata o indywidualną poradę prawną.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika