Przestępstwo fałszywych zeznań

Pytanie:

"Rodzice wystąpili o rozwód kilka lat temu. Rozwód był jedną wielką lipą ponieważ ojciec nie mógł wtedy pracować więc było oczywiste że to państwo będzie matce płaciło. I tak było przez kilka lat. W 1994 roku była sprawa przeciwko ojcu, ale nie wszczęto żadnego postępowania. Ojciec razem ze mną na rozprawie zeznał , że razem z matką za te pieniądze pił alkohol, ze matka strasznie rozrabia. Teraz w kwietniu br. znów była rozprawa. Ojciec zaprzeczył wszelkim wcześniejszym zeznaniom. Ja zgodnie z prawdą potwierdziłam poprzednie zeznania mówiąc dokładnie to samo co tyle lat temu. Rodzice mają do mnie o to peretensje, matka zagroziła że złoży wniosek abym jej płaciła alimenty. (sama jest na zasiłku z opieki społecznej- 200zł). Niebawem następna rozprawa 10 maja, mają zeznawać siostry (22 lata i 17 lat). Sa zastraszone przez rodziców, karzą im kłamać w sądzie. Siostry nie wiedza co robić bo mieszkają z rodzicami, jednoześnie siostra 22 letnia boi sie że gdy cos powie nie tak jak mama chce to tez będzie chciała od niej alimenty a tym samym boi się odpowiadzialności za krzywoprzysięstwo. Co powinny siostry zrobić? Jak ja mogę się uwolnić od płacenia w przyszłości rodzicom alimentów. Sama mam ok 3500 dla 3 osób. W dzieciństwie rodzice cały czas pili każdego miesiąca przez ok 2-3 tygodnie. Potem często żyliśmy z pieniędzy które zarobiłam w zakładzie fryzjerskim."

Odpowiedź prawnika: Przestępstwo fałszywych zeznań

Zgodnie z Art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej . Zatem rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci i na odwrót. Jedynym organem władnym do zasądzenia alimentów jest sąd. Zasądzając alimenty sąd kieruje się zasadą, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Tak więc dziecko nie może w żaden sposób uchronić się od ewentualnego płacenia alimentów zasądzonych przez sąd na rzecz rodziców. Drugą kwestią jest odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań. Zgodnie z art. 233. § 1 Kodeksu karnego kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W związku z powyższym stanowczo odradzamy składania fałszywych zeznań.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika