e-prawnik.pl Porady prawne

Przestępstwo niealimentacji w UE

Pytanie:

Jak Unia Europejska w swych regulacjach prawnych traktuje osoby uchylające się od płacenia alimentów? Czy są prowadzone prace dostosowawcze w tej dziedzinie - jeżeli tak to na jakim są etapie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Przestępstwo niealimentacji w UE

4.11.2004

Uchylanie się od płacenia alimentów stanowi w świetle prawa polskiego przestępstwo tylko, gdy zawiera znamię (element) uporczywości i niezależności od niepłacącego alimenty. Samo zatem niepłacenie alimentów bez tych dwóch elementów nie stanowi przestępstwa. Czy zatem coś jest przestępstwem w danym kraju (również należącym do UE) decyduje ustawa karna w poszczególnym kraju. Taką ustawa w Polsce jest kodeks karny. To, że w Polsce istnieje przestępstwo niealimentacji nie powoduje, że np. w Niemczech takie postępowanie będzie przestępstwem, gdyż może być wykroczeniem lub w ogóle nie stanowić czynu karalnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

polskie prawo jest do d'''''''''''''''

anetaaaa

1.4.2011 15:9:9

polskie prawo jest do d'''''''''''''''

polskie prawo jest do d.......moj byly maz od kilku lat robi sobie jaja i wysyla mi po 30 zl ale ma ciaglosc czyli ze niby chce placic ale ma tak ciezka sytuacje iz nie stac go na zaplacenie calosci.....czyli 600zl i sad umorzyl sprawe a szkoda slow


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ