Przyczyny odmowy dodatku mieszkaniowego
Pytanie:
"W mieszkaniu, w którym mieszkam jestem głównym najemcą. Jest to mieszkanie lokatorskie. W marcu złożyłem wniosek o dodatek mieszkaniowy w urzędzie miasta, gdzie mi go odmówiono z powodu: "wpisana do deklaracji w poz. 5 pani K. - określana przez wnioskodawcę jako matka nie została wliczona do liczby osób w gospodarstwie domowym, ponieważ nie spełnia przesłanek w art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych". W decyzji stwierdzono mianowicie, że nie jest osobą wspólnie i stale zamieszkującą i gospodarującą z wnioskodawcą, jak również nie wywodzi swojego prawa do zamieszkiwania w lokalu z prawa lokatora. Ponadto na pobyt stały została zameldowana przez wnioskodawcę jeden dzień poprzedzający złożenie wniosku o dodatek mieszkaniowy. To była odpowiedz z urzędu. Jak to jest, że czynsz za daną osobę liczą, mówię tu i wodzie i świetle, a do dodatku nie chcą zaliczyć. Matkę zameldowałem zanim złożyłem wniosek o dodatek mieszkaniowy. Odwołałem się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale tam mi też odmówiono i napisano mi, że mogę się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i mam zamiar to zrobić, tylko nie wiem czy to coś pomoże."
Odpowiedź prawnika: Przyczyny odmowy dodatku mieszkaniowego
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się między innymi najemcom oraz członkom spółdzielni mieszkaniowych zamieszkującym na podstawie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Przez gospodarstwo domowe, w myśl art. 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych rozumie się lokatora samodzielnie zajmującego lokal lub lokatora, jego małżonka i inne osoby wspólnie z nim stale zamieszkujące i gospodarujące, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tego lokatora. Powyższa definicja wymaga aby osoba stale zamieszkiwała z lokatorem, aby mogła zostać uznana za wchodzącą w skład gospodarstwa domowego. Przy ustalaniu osób, które stale zamieszkują z lokatorem pomocne mogą być dane meldunkowe o liczbie osób zameldowanych razem z lokatorem. Czynność zameldowania i wymeldowania zgodnie z orzecznictwem sądowym jest tylko czynnością techniczną, która nie koniecznie musi odzwierciedlać rzeczywisty stan faktyczny. Zameldowanie potwierdza jedynie dopełnienie obowiązku meldunkowego, a niekoniecznie musi potwierdzać stan rzeczywisty (co jednak nie powinno się zdarzać). W stanie faktycznym jest przedstawione, że Pana matka została zameldowana tuż przed złożeniem wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Okoliczność ta może stanowić podstawę dla organów dla odmowy uznania Pana matki za osobę wchodzącą w skład gospodarstwa domowego, gdyż nie spełnia warunku stałego zamieszkiwania z lokatorem (czyli z Panem). Jednak jak zostało to wyżej przedstawione, zameldowanie nie koniecznie musi odzwierciedlać rzeczywistego stanu faktycznego. W takiej sytuacji konieczne jest udowodnienie, że choć Pana matka została zameldowana tuż przed złożeniem wniosku, to jednak faktycznie przed dokonaniem czynności meldunkowej stale zamieszkiwała z Panem w tym lokalu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?