Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Pytanie:

"Do spółki jawnej, która dotychczas działała w 2-osobowym składzie, przystąpił nowy wspólnik. Spisano aneks do umowy w dniu 01.10.2005 r., z mocą obowiązującą od 01.11.2005 r. i złożono wniosek do KRS 03.11.2005 r. Postanowienie o dokonaniu wpisu z Sądu otrzymaliśmy w dniu 30.01.2006 r. Data dokonania wpisu to 20.01.2006 r. Czy powinniśmy złożyć w Urzędzie Skarbowym aktualizację NIP-2 i zgłosić nowego wspólnika od dnia 01.11.2005 r. oraz sporządzić korektę rozliczenia PIT-5 od 01.11.2005 roku? Czy sporządzić aneks do umowy spółki i zmienić datę przystąpienia nowego wspólnika do spółki z datą dokonania rejestracji w KRS?"

Odpowiedź prawnika: Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej

Przystąpienie nowego wspólnika do spółki jawnej powoduje konieczność aktualizacji NIP-u spółki. Zgodnie z wyjaśnieniami Izby Skarbowej w Gdańsku (pismo z 30 grudnia 2004 r., sygn. OR/0050007/04): "Skoro stan danych znajdujących się w ewidencji podatników powinien odzwierciedlać rzeczywistość, to podatnik (...) - w przypadku zaistnienia zmiany w składzie wspólników - powinien o tym fakcie zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku NIP-2 wraz z dołączonym załącznikiem NIP-D. Na druku NIP-D (w poz. B) dołączonym do zgłoszenia aktualizacyjnego należy podać m.in. dane wspólnika przystępującego do spółki, w tym: datę jego przystąpienia do spółki, imię i nazwisko wspólnika, jego numer identyfikacji podatkowej oraz adres zamieszkania. Ponadto, w wykonaniu dyspozycji art. 5 ust. 4b w związku z art. 9 ust. 6 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnik zobowiązany jest dołączyć do zgłoszenia aktualizacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem (w tym m.in. aneks do umowy spółki)".

Zmiana składu wspólników następuje z momentem przystąpienia nowego wspólnika do spółki, czyli dokonania stosownych oświadczeń woli przez przyszłego wspólnika i spółkę (podpisania aneksu do umowy spółki). Nie jest istotny moment rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zatem aktualizacja NIP i zmiana rozliczeń dla potrzeb PIT (wynikająca ze zmiany proporcji udziału wspólników w przychodach i kosztach spółki) powinna nastąpić w odpowiednich terminach liczonych od przystąpienia nowego wspólnika (podpisania aneksu do umowy spółki), a nie od chwili rejestracji zmiany.

W przypadku, jeśli nie dokonano aktualizacji NIP i zmiany rozliczeń dla potrzeb podatku dochodowego, należy czym prędzej dokonać aktualizacji NIP i korekt deklaracji PIT.  Jeżeli – na podstawie aneksu zmieniającego umowę spółki w zakresie przystąpienia nowego wspólnika – zgłoszono już zmianę w KRS i aneks ten nie określał późniejszego momentu przystąpienia do spółki, przystąpienie nastąpiło z momentem jego podpisania. Sąd – rejestrując zmianę – badał przedłożony aneks, w związku z czym nie ma możliwości podpisania aneksu do aneksu. Ponadto z praktyki organów skarbowych wynika, iż urzędnicy rygorystycznie podchodzą do wszelkich prób uniknięcia zapłaty podatku w szczególności poprzez czynności dokonywane już w czasie, kiedy minął termin aktualizacji danych i płatności podatku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika