Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Opisane zachowanie kierowcy jest wykroczeniem. Odpowiada za nie wyłącznie osoba, która je popełniła („kto powoduje zagrożenie w ruchu drogowym...”). Podmiotem wykroczenia jest jedynie osoba faktycznie kierująca pojazdem. Nie można zostać ukaranym jedynie za to, że jest się właścicielem pojazdu, przy użyciu którego dokonano wykroczenia.
Nałożenie kary w powyższym przypadku następuje w postępowaniu mandatowym. Kompetencje w tym zakresie ma oprócz Policji również Straż Miejska. Mandat może zostać nałożony wyłącznie w dwóch ściśle określonych przypadkach:
-
gdy schwytano sprawcę na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia
-
wykroczenie zostało stwierdzone naocznie pod nieobecność sprawcy lub za pomocą urządzeń pomiarowych lub kontrolnych, pod warunkiem, że nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy. Stwierdzenie takie może zostać dokonane także po przeprowadzeniu niezbędnych czynności wyjaśniających. Nałożenie grzywny w przedstawionym stanie faktycznym nie może nastąpić po upływie 30 dni od ujawnienia czynu.
W celu wyjaśnienia sprawy może być między innymi przeprowadzone przesłuchanie. Jeżeli osoba jest przesłuchiwana w charakterze świadka (określa to wezwanie na przesłuchanie), to nie może odmówić zeznań. Jeśli jednak ma zostać przesłuchana osoba, wobec której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia wniosku o ukaranie, to może ona odmówić składania wyjaśnień i złożyć wnioski dowodowe. Osoba ta powinna zostać o tym pouczona.
Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym uprawnienia do korzystania z urządzeń pomiarowych ma co do zasady Policja.
Jednak do zadań Straży Miejskiej należy między innymi kontrola ruchu drogowego dotycząca przekroczenia dozwolonej prędkości, ale jedynie przy użyciu urządzenia pomiarowego. W tym zakresie ma możliwość przeprowadzania czynności wyjaśniających (np. przesłuchanie), kierowania wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych.