Miejsce zamieszkania a egzekucja w administracji

Pytanie:

"W postępowaniu egzekucyjnym w administracji wierzyciele często posługują się miejscem zameldowania dłużnika, które nie odpowiada stanowi faktycznemu. Jaka jest różnica pomiędzy miejscem zameldowania, pobytu oraz zamieszkania? Jakim adresem powinien posługiwać się wierzyciel skoro w miejscu zameldowania od lat nie przebywa dłużnik? Co powinien zrobić wierzyciel w takiej sytuacji, gdy organ egzekucyjny umarza postępowanie, bowiem w wskazanym miejscu brak dłużnika?"

Odpowiedź prawnika: Miejsce zamieszkania a egzekucja w administracji

Miejscem zameldowania jest miejsce oznaczone jako takie w ewidencji. Teoretycznie jest ono potwierdzeniem faktycznego miejsca pobytu, gdyż to według miejsca pobytu (stałego lub czasowego) dokonuje się obowiązku meldunkowego (jest to obowiązek administracyjny i kwestie związane z miejscem zameldowania dotyczą prawa administracyjnego). Stały pobyt to faktyczne przebywanie w danej miejscowości pod określonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Czasowy pobyt to faktyczne przebywanie w danej miejscowości pod określonym adresem, lecz bez zamiaru stałego przebywania. Z kolei miejscem zamieszkania jest przebywanie w określonej miejscowości (bez określonego adresu) z zamiarem stałego w niej zamieszkiwania. Pojęcie miejsca zamieszkania jest pojęciem z dziedziny prawa cywilnego, lecz ma wpływ w sprawach z innych dziedzin. Przykładem tego dla przedstawionej sytuacji może być przepis, zgodnie z którym właściwość organów ustala się według miejsca zamieszkania. Oczywiście miejsce zamieszkania najczęściej będzie się pokrywać z miejscem zameldowania, jednak może być inaczej na przykład w razie zaniechania obowiązku wymeldowania się z dotychczasowego miejsca. Z pytania wynika, że tak właśnie stało się w opisanej sytuacji. Wierzyciel w takim wypadku powinien podać adres, pod którym dłużnik rzeczywiście mieszka. Na postanowienie o zawieszeniu lub umorzeniu postępowania można wnieść zażalenie. Zażalenie na postanowienie o zawieszeniu przysługuje uczestnikowi postępowania egzekucyjnego, który ma w tym interes prawny. Natomiast na postanowienie w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego przysługuje zażalenie zobowiązanemu oraz wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika