Publiczne słuchanie muzyki a prawa autorskie

Pytanie:

"Prowadzę sklep spożywczy i mam włączone ogólnie słyszalne radio, gdzie słuchamy miedzy innymi czy puszczane są nasze reklamy, wiadomości itp. Czy mam obowiązek uiszczać opłaty dla ZAIKS-u. Słyszałem, że są w tym zakresie orzeczenia NSA."

Odpowiedź prawnika: Publiczne słuchanie muzyki a prawa autorskie

Organizacje zarządzające prawami autorskimi mogą domagac się opłat za publiczne otwarzanie stacji radiowych, jeżeli z odtwarzaniem tym wiąże się osiągaie przychodów majątkowych. Osiąganie przychodów majątkowych może mieć tylko związek z publicznym odtwarzaniem radia, np. jezeli muzyka płynąca z radia może wpływać na klientów w ten sposób, że zachęcia ich do robienia zakupów w sklepie. Tak też orzekł m. in. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. W orzeczeniu tym Sąd stwierdził, że udowodnienie braku związku publicznego odtwarzania muzyki z osiągniem przychodów ciąży na sprzedawcy (sygn. I ACa 910/2003, opubl. Gazeta Prawna 2003/223).


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika