Publikacje orzeczeń ETS w języku polskim
Pytanie:
"Od 1 maja 2004 r. można powoływać się przed sądami krajowymi na orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Gdzie są dostępne publikacje orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w języku polskim? Do orzeczeń ETS dostęp jest łatwiejszy poprzez strony www niż przez publikacje. Czy można w pismach procesowych wskazywać strony www jako miejsce publikacji orzeczenia ETS?"
Odpowiedź prawnika: Publikacje orzeczeń ETS w języku polskim
Publikacje orzeczeń ETS w języku polskim są dostępne w Dzienniku Urzędowym UE, a konkretnie w serii C tego Dziennika. Ponadto, na rynku wydawniczym są dostępne zbiory orzeczeń, dotyczące, konkretnego tematu, czy dziedziny prawa. Omówienia niektórych orzeczeń ETS są dostępne również na stronach e-prawnika, w dziale orzeczenia – Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Powołując się w piśmie procesowym na konkretne orzeczenie ETS (podobnie jak powołując się na orzeczenie, np. SN), należy podać numer sprawy, datę wydania wyroku oraz sygnaturę sprawy, natomiast nie jest konieczne wskazanie źródła publikacji orzeczenia. Przykładowo można podać, że zgodnie z Wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 27 kwietnia 2006 r. w sprawie C-423/04 - Sarah Margaret Richards przeciwko Secretary of State for Work and Pensions (Zjednoczone Królestwo), to...... (tu następuje wskazanie argumentów).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?