Refakturowanie usług pocztowych
Pytanie:
"Prowadzimy sprzedaż towaru za pośrednictwem Internetu, większość sprzedanego towaru jest wysyłana do klienta za pośrednictwem Poczty Polskiej. Posiadamy umowę z Pocztą. Klientom wystawimy paragon w którym oprócz towaru, zamieszamy pozycje "opłata pocztowa". Wysokość opłaty pocztowej jest tak sama jak my uiszczamy na poczcie. Na fakturze która dostajemy od Poczty Polskiej jest stawka VAT : "zwolniony". Czy na naszych paragonach dla osób fizycznych możemy również stosować stawkę VAT: "zwolniony" i praktycznie dokonać refakturowania kosztów usługi pocztowej?"
Odpowiedź prawnika: Refakturowanie usług pocztowych
Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) przewiduje dwa rodzaje zwolnień podatkowych: podmiotowe i przedmiotowe. Ze zwolnienia podmiotowego mogą korzystać określone podmioty, ze względu na swój status lub ze względu na osiągane obroty. Ze zwolnienia przedmiotowego natomiast korzystają określone czynności wymienione w ustawie lub też w rozporządzeniach wykonawczych.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolnione są usługi wymienione w poz. 2 załącznika nr 4 do ustawy świadczone przez pocztę państwową, sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 64.11. Takie sformułowanie tej pozycji oznacza, że objęte nią zwolnienie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych, świadczonych przez pocztę państwową. Z uwagi na specyficzny, podmiotowo-przedmiotowy charakter zwolnienia nie może być ono stosowane do usług wykonywanych przez podmioty niebędące pocztą państwową. W związku z tym, iż podatnik nie jest pocztą państwową, obciążając nabywcę towarów kosztami przesyłki, nie może korzystać z w/w zwolnienia.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W związku z powyższym kwota należna obejmuje wszystkie koszty związane z dostawą towarów przez podatnika, kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy. Koszty przesyłki towarów zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towaru, co oznacza, że podstawa opodatkowania przy dostawie tego towaru powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki. Ponieważ koszt przesyłki jest wliczany do podstawy opodatkowania u sprzedawcy, zatem powinien być opodatkowany taką stawką podatkową jak sam towar w przedmiotowej sprawie, a na wystawianej fakturze nie powinien stanowić odrębnej pozycji faktury, lecz być uwzględniony w cenie sprzedaży towaru.
Powyższe stanowisko dominuje również w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 23 stycznia 2007 r., sygn. III-1/443-32/06/07/ER; postanowienie Urzędu Skarbowego w Przemyślu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 23 sierpnia 2006 r., sygn. PUS.II/443/85/06/MB; postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany z 18 kwietnia 2006 r., sygn. 1432/PP/P/440-88/14a/06/DB; decyzja Izby Skarbowej w Zielonej Górze w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 8 lutego 2006 r., sygn. II-1/4430-71/05).
Warto rónież przeczytać: Na czym polega refakturowanie?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?