Regulacja tytułu prawnego po śmierci najemcy

Pytanie:

"Mój konkubent posiadał mieszkanie kwaterunkowe, którego był głównym najemcą. W mieszkaniu tym od 2 lat zameldowana była i zamieszkiwała nasza córka, lat 15 wraz ze mną. Czasem jednak mieszkałyśmy w moim mieszkaniu. Ja posiadam mieszkanie własnościowe, przekazane mi w drodze darowizny od ojca (od tego momentu nie upłynęło jeszcze 5 lat, które upoważnia do zwolnienia podatkowego) i tam jestem zameldowana. Po śmierci ojca mojej córki chcemy uregulować sprawy związane z umową najmu. Kto powinien wystąpić do Urzędu o zawarcie umowy najmu: ja czy córka? Kto ma większe szanse na otrzymanie pozytywnej opinii Urzędu? Zakładam, iż Urząd może się starać udowodnić, iż nie mieszkałyśmy w tym mieszkaniu. Rachunki płacone były tylko z 1 osobę (woda itd). Jeżeli ja miałabym wystąpić o prawo do lokalu, czy będzie to miało negatywne konsekwencje w odniesieniu do mojego mieszkania własnościowego (zwolnienie od podatku i inne)? Czy jest prawna możliwość, aby to córka została głównym najemcą? Jaka byłaby najlepsza droga, aby nie stracić tego mieszkania? Jeżeli Urząd odmówi nam, czy można się odwołać od decyzji Urzędu - jakie są zasady odwołania, terminy i do jakiej instytucji należy się odwołać? Na stronie urzędu napisane jest, iż brak jest trybu odwoławczego."

Odpowiedź prawnika: Regulacja tytułu prawnego po śmierci najemcy

Status mieszkania będącego przedmiotem najmu po śmierci najemcy określają przepisy kodeksu cywilnego. Dotyczą one także mieszkań komunalnych. Pozostałe zasady zawierania umowy po zmarłym lokatorze regulują uchwały gmin.

W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione powyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Przez pojęcie pozostawania we wspólnym pożyciu rozumie się pozostawanie we wspólnocie domowej, duchowej, gospodarczej i fizycznej, przy czym utrzymywanie współżycia fizycznego nie jest warunkiem koniecznym. W związku z powyższym rozumieniem, do osób pozostających w faktycznym pożyciu z najemcą należy zaliczyć np. dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej, rodzeństwo, osoby pozostające w konkubinacie.

To, czy określone osoby stale zamieszkiwały w lokalu najemcy, określa się zgodnie z przepisami art. 25 i 28 kodeksu cywilnego. Konieczne jest wiec spełnienie dwóch przesłanek – przebywania i zamiaru stałego pobytu. Stałe zameldowanie w innym miejscu nie jest jednoznaczne z brakiem tych przesłanek. Jednak trzeba pamiętać, iż fakt stałego zamieszkiwania musi być określony na podstawie obiektywnych przesłanek. Zameldowanie może stanowić jedna z takich przesłanek. Można jednak poprzeć się w ustaleniu powyższego np. zeznaniami sąsiadów, którzy potwierdzą, że konkubina stale przebywała w mieszkaniu najemcy, a czasem tylko w swoim własnym mieszkaniu.

Dla ustalenia faktu stałego zamieszkiwania w lokalu najemcy nie ma znaczenia, że posiada Pani tytuł prawny do innego lokalu. Może Pani mimo to stać się najemcą, jednak posiadanie tytułu prawnego do innego lokalu daje właścicielowi (gminie) prawo wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy o ochronie lokatorów. Wypowiedzenie takie następuje z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli gmina będzie twierdziła, że konkubina nie wstąpiła w stosunek najmu, to od takiej „decyzji” nie można się odwołać. Są to bowiem sprawy z zakresu prawa cywilnego, a nie administracyjnego. Nie pozostanie Pani jednak wtedy bez wyjścia, ponieważ ustalenia, że określona osoba wstąpiła w stosunek najmu, można żądać przed sądem cywilnym (powództwo o ustalenie).

Powyższe zasady odnoszą się także do córki. Może ona stać się najemcą mieszkania komunalnego, jeżeli spełnia przedstawione wyżej warunki. Z uwagi na wiek konieczne jednak będzie działanie w jej imieniu przedstawiciela ustawowego, czyli matki.

W przypadku nabycia mieszkania w drodze darowizny od ojca, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Ulga ta przysługuje osobom, które łącznie spełniają szereg warunków, w tym między innymi będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat. Okres wspomnianych 5 lat liczony jest bądź od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku, bądź od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Basia 2013-09-25 01:40:39

    Chcem sie spytać czy np.najemca jestem ja. Gdyby coś mi sie stało czy syn jako pełnoletni ma prawo do tego mieszkania i zamieszkac? Co by musiał zrobić wtedy aby dostać przydzial na to mieszkanie w którym obecnie mieszka wraz ze mna.? I czy ma jakieś szanse na zamieszkanie wtym mieszkaniu?

  • hela 2012-09-24 18:20:34

    mam podobną sytuację tylko wygląda to tak : tata był głównym najemcą lokalu i tu mam pytanie czy przysługuje mi prawo po tacie ubieganie się o umowę najmu na dany lokal gdy ponad cztery lata temu zbyłam mieszkanie własnościowe i z powrotem byłam zameldowana u taty.I jaki czas mam na złożenie dokumentów


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika