Rejestracja ciągnika rolniczego

Pytanie:

"Czy istnieje obowiązek rejestracji w wydziale komunikacji ciągnika rolniczego wykorzystywanego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą (w zakresie usług leśnych i w tym celu odpowiednio przerobionego do pracy w lesie) jeżeli ciągnik ten nie jest używany na drogach publicznych? Czy istnieje obowiązek ubezpieczenia OC takiego pojazdu, a jeżeli tak to czy potrzebny jest do tego dowód rejestracyjny? Zgodnie z nową ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych wydaje się, że pojazd wolnobieżny (jednakże z wyłączeniem ciągników rolniczych) wymaga ubezpieczenia OC już od chwili wprowadzenia pojazdu do ruchu bez wymogu poruszania się na drogach publicznych. Czy odnosi się to także do ciągnika rolniczego w opisanej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Rejestracja ciągnika rolniczego

Warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu, w tym także ciągnika rolniczego jest jego rejestracja. Nie ma przy tym znaczenia, czy ciągnik będzie wykorzystywany do poruszania się po drogach publicznych czy też nie. Z powyższego wynika obowiązek posiadacza dokonania rejestracji ciągnika rolniczego. Zgodnie z ustawą o o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Pojazdem mechanicznym z rozumieniu powyższej ustawy jest pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa; oraz pojazd wolnobieżny z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa. Zatem posiadacz ciągnika rolniczego obowiązany jest zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Do zawarcia umowy ubezpieczenia nie jest wymagane posiadanie specjalnych dokumentów. Jeżeli jednak umowa zawierana jest przed rejestracją ciągnika rolniczego, posiadacz pojazdu mechanicznego, na żądanie zakładu ubezpieczeń, jest obowiązany przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego tego pojazdu lub wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej z konieczności uzyskania homologacji na dany pojazd mechaniczny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Leon 2022-10-29 15:14:23

    Przepisy są powalone jak i nasze prawo Ciągnik jest maszyną wolnobiezną prawdopodobnie i nie ma obowiązku rejestracji tylko trzeba ubezpieczyc Gdzie indziej patrzysz musisz rejestrować. Gdzie nie pójdziesz to każdy inaczej mówi Homologacja po co skoro ciągnik krajowy tysiące jeżdżą po kraju chory urzędnik chyba ma koronę

  • Hubert 2022-10-08 14:40:08

    "Warunkiem dopuszczenia do ruchu pojazdu, w tym także ciągnika rolniczego jest jego rejestracja. Nie ma przy tym znaczenia, czy ciągnik będzie wykorzystywany do poruszania się po drogach publicznych czy też nie." Z którego przepisu to wynika?

  • Artur 2014-10-10 19:17:08

    Witam Z powyższej odpowiedzi zgadza się,ale w życiu różnie bywa,przed laty kupiłem traktor C-330 z zakładów Ursusa ,był to pojazd wewnątrzzakładowy i nigdy nie był rejestrowany.Mam na niego tylko fakturę,a do zarejestrowania ptrzebny jest wyciąg z homologacji--tylko gdzi go zdobyć,może ktoś wie.Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika