Rejestracja stowarzyszenia

Pytanie:

"Rejestrujemy stowarzyszenie. Czy w toku rejestracji w protokole zebrania założycielskiego przewodniczącym zebrania i przewodniczącym komitetu może być ta sama osoba? Jak dokonać opłaty rejestracyjnej stowarzyszenia i ile wynosi taka opłata? "

Odpowiedź prawnika: Rejestracja stowarzyszenia

W myśl postanowień Ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, co najmniej 15 osób chcących założyć stowarzyszenie uchwala statut stowarzyszenia i wybiera komitet założycielski. Nie ma przeszkód, aby przewodniczącym zebrania była osoba stojąca na czele komitetu założycielskiego stowarzyszenia.

Komitet założycielski składa do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację wraz ze statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, protokół z wyboru komitetu założycielskiego, a także informację o adresie tymczasowej siedziby stowarzyszenia. Co do zasady opłata za zarejestrowanie stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym wynosi 500 zł. Jednakże w myśl przepisu szczególnego - art. 17 ust. 4 Prawa o stwarzyszeniach, postępowanie w sprawach o wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej do Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat sądowych. Dodatkowo, przepisy Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym przesądzają, że rejestracja stowarzyszenia w KRS nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (co wiąże się z brakiem obowiązku uiszczenia opłaty z tego tytułu), chyba że wpis dotyczył będzie ujawnienia informacji związanych ze statusem organizacji pożytku publicznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika