Zezwolenie na prowadzenie apteki

Pytanie:

"Jestem mgr farmacji i zaproponowano mi 1/3 udziałów w aptece stanowiącej spółkę cywilną składającej sie z dwóch osób. Została ona założona w 1996 r. Zezwolenie zostało wydane na obie osoby -jedna z nich to mgr farmacji druga osoba to osoba fizyczna nie związana z farmacją (z wykształcenia ekonomista). Czy gdybym została udziałowcem w tej aptece to zezwolenie na prowadzenie apteki przejdzie również na mnie i gdyby w przyszłości te osoby odsprzedały mi swoje udziały to czy nie musiałabym sie starać o nowa koncesję?"

Odpowiedź prawnika: Zezwolenie na prowadzenie apteki

Zakładając, że w opisie sytuacji chodzi o aptekę ogólnodostępną, na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Z kolei zgodnie z art. 99 ust. 4 niniejszej ustawy, prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki posiada osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Spółka cywilna nie jest osobą prawną, a w związku z tym jej wspólnicy (osoby fizyczne) powinny uzyskać zezwolenia na prowadzenie apteki. W opisanej sytuacji będzie więc Pani zobowiązana do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki (zezwolenie udzielone wspólnikom spółki cywilnej, do której Pani przystępuje nie będzie przechodziło na Panią z racji uczestnictwa w spółce). Nawet jeżeli dotychczasowi wspólnicy zrezygnowaliby z prowadzenia apteki na Pani rzecz, też będzie Pani zobowiązana do uzyskania przedmiotowego zezwolenia. Na podstawie art. 104 ust. 1 w/w ustawy, zezwolenie na prowadzenie apteki wygasa w przypadku:  

  1. śmierci osoby, na rzecz której zostało wydane zezwolenie, jeżeli zezwolenie zostało wydane na rzecz podmiotu będącego osobą fizyczną;
  2. rezygnacji z prowadzonej działalności;
  3. likwidacji osoby prawnej, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Warto również wskazać, że zezwolenie na prowadzenie apteki nie wygasa w przypadku śmierci osoby fizycznej, jeżeli chociażby jeden z jej następców prawnych spełnia wymagania, o których mowa w art. 99 ust. 3-4b i art. 101 pkt 2-4 w/w ustawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika