Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Inwestycje celu publicznego, dla których wydaje się decyzje o lokalizacji, stanowią działania o znaczeniu lokalnym (gminnym) i ponadlokalnym (powiatowym, wojewódzkim i krajowym), stanowiące realizację celów, o których mowa w art.6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Artykuł ten wymienia m. in. budowę i utrzymywanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania, oczyszczania i odprowadzania ścieków oraz odzysku i unieszkodliwiania odpadów, w tym ich składowania. Jeżeli więc mamy do czynienia z wysypiskiem odpadów na prywatnym gruncie, którego właściciel ma zamiar w tym zakresie prowadzić działalność gospodarczą, to właściwe będzie postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy, a nie o lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
-
w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
-
w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.
Jeżeli natomiast wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.