Renta alimentacyjna z OC sprawcy
Pytanie:
"Kuzyn samochodem swego ojca spowodował wypadek. Skutek śmiertelny dla niego i dwu pasażerów. Czy matce kuzyna (sprawcy wypadku) przysługuje odszkodowanie z powodu jego, śmierci skoro polisa OC była na jego ojca? Dzieci i żony pasażerów dostały renty ZUS. Czy przysługują im też renty z polisy OC?"
Odpowiedź prawnika: Renta alimentacyjna z OC sprawcy
Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu. Stąd nie ma znaczenia fakt, iż przykładowo umowę ubezpieczenia zawarł ojciec, a wypadek spowodował syn. Ubezpieczenie jest „przypisane” do pojazdu, a nie do jego posiadacza.
Jednakże ubezpieczenie OC ma na celu zapewnić osobom poszkodowanym przez sprawcę (lub niekiedy ich rodzinom) wypłatę odszkodowania należnego za spowodowanie szkody przez kierującego pojazdem. Nie jest to natomiast „ubezpieczenie na życie” sprawcy. Z ubezpieczenia OC posiadaczy samochodów przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
W opisanej sytuacji matka sprawcy nie będzie mogła żądać odszkodowania, gdyż nie jest poszkodowaną w wypadku. Natomiast osoby z rodziny pasażerów są poszkodowanymi; mogą oni ubiegać się o:
-
zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, jeśli je ponieśli
-
jednorazowe stosowne odszkodowanie, o ile wykażą, że wskutek śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej
-
renty alimentacyjnej, jeżeli na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny (tak z reguły jest w przypadku ojca rodziny w stosunku do dzieci; w pewnych sytuacjach taki obowiązek ciąży także wobec żony).
Renta jest obliczana stosownie do potrzeb poszkodowanych oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego.
Należy jednak zauważyć, że jeśli poszkodowani pobierają rentę rodzinną z ZUS, to o tę kwoty należy pomniejszyć ewentualną rentę alimentacyjną – renta rodzinna podlega zaliczeniu na jej poczet.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?