Renta planistyczna a spadek

Pytanie:

"Pan X otrzymał w spadku po rodzicach działkę budowlaną z domem i 2 ha pola. Dwa lata wcześniej był uchwalony nowy plan zagospodarowania dla tego terenu z rentą planistyczną w wysokości 30% od wzrostu wartości. Czy Pan X zapłaci 30% renty planistycznej od odziedziczonego domu z działką i od pola (pomimo, że jest rolnikiem i uprawia dalej to pole?"

Odpowiedź prawnika: Renta planistyczna a spadek

Zgodnie z art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30 % wzrostu wartości nieruchomości. Opłatę pobiera się od zbywcy nieruchomości.

Za zbycie nieruchomości, w rozumieniu tego przepisu, zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie przyjmuje się na ogół zbycie w drodze czynności prawnej (art. 155 kodeksu cywilnego). Za zbycie nie uważa się natomiast nabycia nieruchomości w drodze sukcesji generalnej, czyli spadkobrania (tak Cisek Andrzej, Kremis Józef OSP 2001/10 str. 516). Natomiast co do skutków zbycia nieruchomości w drodze zbycia przedsiębiorstwa w doktrynie prawa są spory.  

Warto jednak podkreślić, że na podstawie sukcesji generalnej, spadkobierca nieruchomości będzie odpowiadał za długi spadkowe, w tym za zapłatę renty planistycznej, jeśli sam będzie zbywał nieruchomość. 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • venditio.fumi 2014-06-06 09:42:42

    "Warto jednak podkreślić, że na podstawie sukcesji generalnej, spadkobierca nieruchomości będzie odpowiadał za długi spadkowe, w tym za zapłatę renty planistycznej, jeśli sam będzie zbywał nieruchomość." Bzdura... Spadkobieraca w razie zbycia nieruchomosci nie będzie odpowiadał na zasadzie sukcesji generalnej. Podstawą jego odpowiedzialności będzie nadal przepis art. 36 ust.4 u.p.z.p., który wprowadza obowiązek uiszczenia opłaty planistycznej w razie zbycia nieruchomości.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika