Renta rodzinna dla wnuczka
Pytanie:
"Sąsiadka jest \"rodziną zastępczą\" dla swojego wnuka, ponieważ matka dziecka, z powodu choroby, nie może się nim zajmować. Czy wnuczek będzie miał prawo do renty rodzinnej po babci w razie jej śmierci?"
Odpowiedź prawnika: Renta rodzinna dla wnuczka
Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Członkiem rodziny uprawnionym do otrzymania renty rodzinnej po babci będą m.in. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej.
Wnuk przyjęty na wychowanie i utrzymanie może otrzymać rentę po babci
-
do ukończenia 16 lat;
-
do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczy 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
-
bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
Oprócz spełnienia określonego powyżej wymogu wieku, wnuk musi spełniać poniższe warunki:
-
został przyjęty na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, oraz
-
nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli:
-
nie mogą zapewnić im utrzymania albo
-
ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?