Renta strukturalna a działalność pozarolnicza
Pytanie:
"Jestem rolnikiem, mam zamiar prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą (wynajem nieruchomości na własny rachunek). Jestem ubezpieczony w KRUS i myślę, że nadal będę spełniał warunki tego ubezpieczenia. W wieku 55 lat mam zamiar ubiegać się wraz z żoną o rentę strukturalną. Czy będąc ubezpieczony w KRUS i prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą mogę ubiegać się o rentę strukturalną w wieku 55 lat na podstawie przepisów Rozporządzenia Rady(WE) nr 1698/2005 z dnia 20września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz.Urz.UE L 277/1 z 21.10.2005 r.)?"
Odpowiedź prawnika: Renta strukturalna a działalność pozarolnicza
Warunki przyznania tzw. renty strukturalnej, określonej w w/w rozporządzeniu jako wcześniejsza emerytura, zawiera art. 23.
Wsparcia w postaci wcześniejszych emerytur dla rolników i robotników rolnych udziela się:
- rolnikom, którzy decydują się na zaprzestanie działalności rolniczej w celu przekazania gospodarstwa innym rolnikom;
- robotnikom rolnym, którzy decydują się na ostateczne zaprzestanie wszelkiej pracy na roli w momencie przekazania gospodarstwa.
Warunki jakie musi spełnić przekazujący gospodarstwo są następujące:
- ma nie mniej niż 55 lat, ale nie jest jeszcze w normalnym wieku emerytalnym w momencie przekazania lub ma nie więcej niż 10 lat mniej niż wymagane dla normalnego wieku emerytalnego w danym Państwie Członkowskim w momencie przekazania;
- zaprzestaje ostatecznie wszelkiej komercyjnej działalności rolniczej;
- prowadził działalność rolniczą przez 10 lat poprzedzających przekazanie.
Warunki dla przejmującego gospodarstwo są następujące:
- zastąpił przekazującego gospodarstwo poprzez podjęcie działalności, określonej w art. 22; lub
- jest rolnikiem poniżej 50. roku życia lub podmiotem prawa prywatnego i przejmuje gospodarstwo rolne odstąpione przez przekazującego w celu zwiększenia wielkości gospodarstwa rolnego.
Przepisy dotyczące powyższego świadczenia ograniczają przekazującego gospodarstwo jedynie w komercyjnej (towarowej) działalności rolniczej. Nie ograniczają go natomiast w prowadzeniu, a także kontynuowaniu, działalności pozarolniczej.
Należy jedynie pamiętać, że gospodarstwo przekazywane ma mieć określoną powierzchnię. A jeśli zamierza Pan/Pani prowadzić nadal działalność gospodarczą - wynajem nieruchomości - niezbędne będzie pozostawienie sobie tej części działki, na której znajduje się dom. Jeśli mimo wyłączenia tej części gruntu pozostała powierzchnia będzie wystarczająca (zależnie od województwa) nie będzie problemu z dalszym prowadzeniem działalności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?