Renta wdowia dla Ukrainki

Pytanie:

"Stryj jest emerytem. Rok temu zawarł związek małżeński z obywatelką Ukrainy. Razem prowadzą gospodarstwo domowe, ale żona nie ma obywatelstwa polskiego. Czy po śmierci Stryja jego żona - obywatelka Ukrainy będzie miała prawo do renty wdowiej?"

Odpowiedź prawnika: Renta wdowia dla Ukrainki

Współmałżonek jest jedną z tych osób, które zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS są uprawnione do otrzymania renty rodzinnej. Jeżeli są spełnione przesłanki do uzyskania renty rodzinnej (a więc zmarły małżonek chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń), wówczas wdowa będzie miała prawo do uzyskania tego świadczenia. Obowiązek posiadania obywatelstwa polskiego nie należy do wymogów do uzyskania tej renty. W przedstawionej sytuacji, żona posiadająca obywatelstwo ukraińskie będzie więc miała prawo do uzyskania renty wdowiej po swoim zmarłym mężu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika