Reprezentacja fundacji
Pytanie:
"Jaki zapis powinien zawierać statut fundacji? Poszerzyliśmy skład zarządu fundacji przez zapełnienie funkcji wiceprezesa. Jednak nadal wolimy, żeby tylko prezes zarządu podpisywał np. konto w banku, umowy zawierane z fundacją, tak jak to do tej pory było, jak był zarząd jednoosobowy. Czy to możliwe?"
Odpowiedź prawnika: Reprezentacja fundacji
Sposób wykonywania funkcji reprezentowania fundacji przez zarząd może być w statucie określony na różne sposoby. Wśród nich można wyróżnić reprezentację łączną i jednoosobową. Statut może też różnicować zasady reprezentacji w zależności od rodzaju czynności prawnej. Można ograniczyć możliwość reprezentowania fundacji przez wiceprezesa, jednak naszym zdaniem nie jest możliwe zupełne wyłączenie go od reprezentacji. W przypadku ograniczenia kompetencji do reprezentowania fundacji, należy pamiętać, że osoba, która jako organ osoby prawnej zawarła umowę w jej imieniu nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu, obowiązana jest do zwrotu tego, co otrzymała od drugiej strony w wykonaniu umowy oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania. Statut powinien wyraźnie określać, jaki zakres umocowania jest przyznany wiceprezesowi, np. poprzez określenie, że nie może samodzielnie zawierać umów, w których zobowiązanie przekracza określoną kwotę. Można też w statucie postanowić, że w fundacji ma obowiązywać reprezentacja łączna. Dzięki temu nie będzie możliwe, by jeden z członków zarządu nie wiedział o umowie zawartej przez drugiego, obaj członkowie będą w zasadzie zmuszeni zawsze wspólnie podejmować decyzje i będą się nawzajem „kontrolować”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?