Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z opisu sytuacji faktycznej wynika, iż Prawnik, który ma być pełnomocnikiem procesowym SM złożył w sądzie pełnomocnictwo, które miałoby stanowić jego umocowanie do dokonywania czynności procesowych w imieniu i na rzecz SM. Sąd wezwał do uzupełnienia braków w postaci przedłożenia odpisu z KRS SM. Naszym zdaniem sąd nie podważał w ten sposób prawidłowości udzielonego pełnomocnictwa, jednakże konieczne jest sprawdzenie przez sąd czy mocodawcą Prawnika jest osoba posiadająca prawo do reprezentowania SM. W praktyce taką osobą będzie członek zarządu spółdzielni. W odpisie KRS będą wymienieni członkowie zarządu oraz sposób reprezentacji (łączny, jednoosobowy). Prawnik reprezentujący spółkę na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez członka/członków zarządu nie musi być wpisany do KRS. Swoje prawo do reprezentowania SM wywodzi on od osoby, która mocą pełnomocnictwa mu to prawo przekazuje.
Kwestia pełnomocnictwa procesowego jest uregulowana w dziale V. tytule IV. Księgi pierwszej kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.).
W praktyce postępowań sądowych z udziałem przedsiębiorców i innych podmiotów objętych obowiązkiem wpisu do KRS sądy standardowo wymagają przedstawienia odpisów KRS niezależnie od tego czy strona występuje osobiście czy przez pełnomocnika. Celem takiej praktyki jest potrzeba uniknięcia daleko idących konsekwencji procedowania w sytuacji, gdy przed sądem występuje osoba wadliwie umocowana lub nieumocowana w ogóle. Zgodnie bowiem z art. 379 pkt 2 k.p.c. Nieważność postępowania zachodzi jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej, organu powołanego do jej reprezentowania lub przedstawiciela ustawowego, albo gdy pełnomocnik strony nie był należycie umocowany.