Rezydencja podatkowa w Austrii a sprzedaz mieszkania w PL

Pytanie:

"Rezydencja podatkowa (potwierdzona w FinanzAmcie austriackim) od 2006 dla mnie i mojej żony (plus dziecko). W Polsce dwie nieruchomości - mieszkania z kredytem hipotecznym. Brak dochodów i innych interesów w Polsce. Spłata kredytów następuje z polskiego konta, na który przelewamy środki z Austrii. Jedno mieszkanie kupione w 2005 roku. Drugie z mieszkań zostało zakupione w 2009 roku na kredyt na podstawie zaświadczeń z Austrii. Planujemy sprzedać to drugie mieszkanie i pytanie jest takie, jak wygląda kwestia podatku (tzw. antyspekulacyjnego), tj. 19 proc od różnicy kwoty sprzedaży i kosztów zakupu – czy ciągle będziemy musieli zapłacić ten podatek w Polsce? Dodatkowo - jak wygląda kwestia odsetek od kredytu - czy mogę je rozliczać w Austrii w rocznym zeznaniu (istnieje taka możliwość, ale czy ja mogę tak zrobić)?"

Odpowiedź prawnika: Rezydencja podatkowa w Austrii a sprzedaz mieszkania w PL

Zgodnie z art. 13 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r., zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie (w Austrii) z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego i położonego w drugim Umawiającym się państwie (w Polsce) mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (w Polsce).

Zatem jeżeli rezydenci podatkowi austriaccy posiadają mieszkania (nieruchomości) w Polsce, to w przypadku sprzedaży mieszkania będą musieli dokonać rozliczenia dochodu w Polsce. Dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytych w 2009 r. jest w Polsce opodatkowany według stawki 19% (w przypadku nieruchomości nabytych przed 2007 r. podatek wynosi 10% przychodu, tj. sumy uzyskanej ze sprzedaży). Warto zaznaczyć, iż nie podlega podatkowi dochodowemu sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto mieszkanie (zatem przykładowo jeśli mieszkanie nabyte w 2005 r. zostanie sprzedane w 2011 r., to podatek dochodowy w Polsce nie wystąpi).

Odnośnie ewentualnego opodatkowania sprzedaży nieruchomości w Austrii i możliwych odliczeń odsetek od kredytów od zeznań składanych w Autrii należy skonsultować się z austriackim doradcą podatkowym lub austriackimi organami podatkowymi. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika