Rezydencja podatkowa

Pytanie:

"Obywatel Polski jest rezydentem innego kraju. Czy należy o tym fakcie powiadomić urząd skarbowy w Polsce, jeżeli nie osiąga już się w kraju dochodów? Jeżeli tak, to jakie dokumenty należy przygotować, czy są odpowiednie formularze?"

Odpowiedź prawnika: Rezydencja podatkowa

W zasadzie nie ma konieczności informowania polskich organów podatkowych o zmianie rezydencji podatkowej na inne państwo. Jednakże aby uniknąć ewentualnych wezwań od polskich organów podatkowych np. do wyjaśnienia dlaczego nie zostało złożone roczne zeznanie podatkowe dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik może dokonać aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego (formularz NIP-3) i wskazać tam jako adres zamieszkania adres zagraniczny. Jednocześnie można przedłożyć certyfikat rezydencji wydany przez inne państwo (państwo aktualnego miejsca zamieszkania) wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym na język polski, w którym organy innego państwa potwierdzą, ze ten podatnik jest rezydentem podatkowym tego państwa.

Polecamy także przeczytać:


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika