Rezygnacja ze szkoły za zagodą rodziców
Pytanie:
"Matka siedemnastoletniej uczennicy naszej szkoły narodowości ukraińskiej (ojciec Polak), która posiada status rezydenta długoterminowego zwróciła się z prośba o wydanie dokumentów szkolnych córki z powodu zmiany szkoły. Rodzice uczennicy nie są małżeństwem i nie zamieszkują razem. Oboje rodzice posiadają prawa rodzicielskie. Uczennica obecnie zamieszkuje z matką w Polsce (w 2001 roku ojciec podpisał córce zgodę na wydanie paszportu oraz wyjazd za granicę na naukę do szkoły-oświadczenie jest potwierdzone przez Notariusza). Czy dyrektor szkoły może wydać dokumenty na podstawie zgody matki czy musi być zgoda obojga rodziców?"
Odpowiedź prawnika: Rezygnacja ze szkoły za zagodą rodziców
Zasadą jest, że władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom, niezależnie od tego, czy są oni małżeństwem czy nie. Tak też jest w opisywanym przypadku. Należy zastanowić się, czy podjęcie decyzji w sprawie zmiany szkoły jest istotną sprawą z zakresu wychowania dziecka i czy potrzebna jest do tego zgodna obojga rodziców. Każdemu z rodziców przysługuje bowiem pełnia władzy, z wyjątkiem istotnych spraw dziecka, o których - stosownie do art. 97 § 2 - rozstrzygają rodzice wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Nie wiemy, czy zmiana szkoły jest związana z przeprowadzką, czy też wpłynęły na nią jakieś inne czynniki. Ojciec, podpisując zgodę na wyjazd za granicę do szkoły mógł ją wyrazić będąc w przeświadczeniu, że chodzi o jakiś konkretny typ szkoły (np. szkoła dwujęzyczna, w której dziecko może posługiwać się także językiem ukraińskim, czy też szkoła przygotowująca do danego zawodu).
Przyjmuje się w doktrynie, że wybór szkoły dla dziecka i przyszłego zawodu należy do istotnych spraw dziecka (tak np. B. Dobrzański: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 1975, s. 666 i A. Zieliński: Sądownictwo opiekuńcze w sprawach małoletnich, Warszawa 1975, s. 216). Trudno jednak orzec, jak w opisywanej sytuacji traktować zmianę szkoły. Wydaje się jednak, że i w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody ojca. Logiczną konsekwencją wspólnego wykonywania przez rodziców władzy rodzicielskiej jest obowiązek uzgadniania między nimi sposobu wychowania dziecka i załatwiania jego spraw. Nawet, jeśli ojciec wyraził zgodę na wyjazd córki za granicę celem nauki w polskiej szkole, to powinien mieć również wpływ na to, czy córkę należy przenieść do innej placówki.
Przypominamy, że w braku porozumienia co do istotnych spraw dziecka każde z rodziców, choćby nie pozostawali oni w związku małżeńskim, może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.
Należy również zwrócić uwagę na rozwiązanie przewidziane w art. 107 § 1 kro: „Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom nie pozostającym ze sobą w związku małżeńskim, sąd opiekuńczy może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z nich, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka", choć jeśli córka ma obecnie 17 lat, to podejmowanie odpowiednich kroków w celu sądowego powierzenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców może być niecelowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?