Rondo i zakaz skrętu w lewo

Pytanie:

"Pytanie dotyczy skrzyżowanie, na którym znajduje się zarówno znak ronda jak i zakazu skrętu w lewo. Czy przed skrzyżowaniem może znajdować się równocześnie znak \"ronda\" (C-12) oraz zakaz skrętu w lewo (B-21)? Innymi słowy, czy na rondzie (które chyba z definicji jest ruchem okrężnym) można zabronić skręcania w lewo oraz zawracania? (Nadmienię, że ruch \"po lewej części\" ronda odbywa się normalnie i można tam się poruszać, ale wolno przejechać tam tylko na wprost z \"prawej części ronda\", czyli znak zakazu skrętu nie jest postawiony dlatego, że nitka po lewej jest wyłączona z ruchu)."

Odpowiedź prawnika: Rondo i zakaz skrętu w lewo

Wbrew pozorom niniejsze połączenie znaków nie jest sprzeczne z prawem. Jak bowiem wynika z załącznika Nr 1 (Szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych pionowych i warunki ich umieszczania na drogach) do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, umieszczenie znaku B-21 w obrębie skrzyżowania oznacza, że dotyczy on tylko najbliższej jezdni, przed którą się znajduje. (...) Znak B-21 powinien być umieszczony w odległości do 50 m przed skrzyżowaniem oraz na jezdni jednokierunkowej powtórzony bezpośrednio przed skrzyżowaniem po lewej stronie (...).  

Jak więc wynika z powyższego, umieszczenie niniejszego znaku przed rondem oznacza, iż zakaz dotyczy wyłącznie najbliższej drogi - a więc drogi usytuowanej po lewej stronie dla wjeżdżających na rondo.

Z zasady jednak umieszcza się kombinację dwóch znaków - C-12 i A-7 - ustąp pierwszeństwa pojazdów - nie tak jak wskazano w pytaniu. W niniejszej sytuacji wątpliwości budzić może strona usytuowania znaku - jeśli jest on umiejscowiony przed rondem po prawej stronie jezdni i w niewłaściwej odległości od ronda.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stary 2012-04-22 22:26:01

    Nasi biurokraci uwielbiają mieszanie. I mnogość znaków. Na cholerę tyle znaków? Tak samo było kiedyś przy wjeździe na teren "zabudowany". Zakaz sygnałów dźwiękowych, zakaz używania świateł długich, ograniczenie prędkości ...ble,ble, .droga była upstrzona znakami. Dało się zastąpić jednym znakiem? Dało się. Czy znak "ruch okrężny"nie powinien z reguły wprowadzać podobne zasady bez żadnych dodatkowych oznaczeń? Jeden znak załatwił by cały problem i nikt nie miałby wątpliwości.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika