Roszczenia z umowy agencyjnej

Pytanie:

"W dniu 05.01.2000r. wypowiedziałam umowę agencyjną w przedmiocie pośredniczenia jako agent ubezpieczeniowy przy zawieraniu umów ubezpieczenia. Zgodnie z postanowieniami umowy, rozwiązanie umowy nastąpiło z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, tj. 29.02.2000r. W dniu 23.01.2002r., w oparciu o postanowienia rozwiązanej umowy agencyjnej (W przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia w ciągu pierwszego roku polisowego, agent zobowiązany jest do zwrotu całej prowizji otrzymanej z tytułu pośredniczenia w zawarciu tej umowy. W przypadku zaś, gdy sytuacja powyższa nastąpi w ciągu drugiego roku, agent zwraca 50% wypłaconej prowizji), otrzymałam wezwanie do zapłaty w związku z rozwiązaniem tych umów ubezpieczenia z datami 30.11.2000r. i 28.12.2000r. Pismami z dnia 13.02.2002r. i 22.05.2002r. przekazałam swoje stanowisko w przedmiocie braku podstaw prawnych żądania ode mnie zwrotu w sytuacji, gdy umowa agencyjna już nie obowiązuje, a ja nie jestem już od 2 lat agentem ubezpieczeniowym. Dopiero 29.11.2003r. otrzymałam ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty od firmy egzekucyjnej działającej w imieniu firmy ubezpieczeniowej, z którą miałam podpisaną umowę, zobowiązujące mnie do zwrotu prowizji w ciągu 14 dni. Czy istnieje w stosunku do mnie podstawa prawna żądania zwrotu w oparciu o postanowienia rozwiązanej umowy agencyjnej? Czy zasadne są powyższe roszczenia? Czy możliwe jest podniesienie przeze mnie zarzutu przedawnienia?"

Odpowiedź prawnika: Roszczenia z umowy agencyjnej

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z roszczeniami wynikającymi z umowy agencyjnej, która nie wiąże już strony z powodu wypowiedzenia tej umowy przez jedną ze stron. Otóż należy uznać, że pomimo rozwiązania tej umowy w wyniku wypowiedzenia, roszczenia z niej wynikające mogą być dochodzone, jeżeli zdarzenia stanowiące podstawę roszczenia miało miejsce w czasie trwania umowy, w braku odmniennego postanowienia umownego. Roszczenia wysuwane przez zakład ubezpieczeń wynikają z zapisu umownego, i są oparte na wydarzeniach, które miały miejsce po ustaniu stosunku zobowiązaniowego (po wypowiedzeniu i rozwiązaniu umowy agencyjnej). Dlatego też w braku odmiennych postanowien umownych nie ma podstaw aby dochodzić tych roszczeń wobec osoby, którą z zakładem ubezpieczeń w chwili zdarzenia powodującego obowiązek zwrotu całości bądź części prowizji, nie wiązał stosunek zobowiązaniowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Łukasz 2013-06-15 07:45:51

    Mam teraz identyczny problem! Czy ktoś mi doradzi jakiej treści pismo wystosować, żeby wyrazić swoje stanowisko w takiej sprawie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika