Równoczesna apelacja powoda i pełnomocnika

Pytanie:

"Powód przegrał proces cywilny w pierwszej instancji. Był reprezentowany przez pełnomocnika z urzędu. Pełnomocnik wniósł apelację, w których pominął istotne zarzuty. W tym samym czasie apelacje złożył też sam powód. Czy Sąd rozpatrzy apelacje biorąc pod uwagę argumenty pełnomocnika powoda zawarte w apelacji jak i zawarte w indywidualnie sporządzonej apelacji przez powoda? Czy może Sąd pominąć twierdzenia zawarte w apelacji powoda? Jak będzie w takiej sytuacji wyglądało zachowanie Sądu?"

Odpowiedź prawnika: Równoczesna apelacja powoda i pełnomocnika

Zgodnie z art. 95 § 2 kodeksu cywilnego, czynność dokonana przez pełnomocnika w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Pełnomocnik strony nie jest w zasadzie ograniczony co do kierunku czynności podejmowanych w imieniu swego mocodawcy i stąd też każda czynność, nawet niekorzystna dla reprezentowanego, podjęta w ramach umocowania, wywołuje dla niego skutki, w tym również niekorzystne. Wyjątek od tej zasady w przewiduje art. 93 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym mocodawca stawający jednocześnie z pełnomocnikiem może niezwłocznie prostować i odwoływać oświadczenia pełnomocnika. Przepis ten dotyczy jedynie sytuacji równoczesnego stawienia się pełnomocnika i reprezentowanego na posiedzeniu sądowym.

W przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że sąd za „właściwą apelację” uzna apelację złożoną przez pełnomocnika i ta będzie podstawą postępowania przed sądem drugiej instancji (oczywiście przy założeniu, że będzie spełniała wymogi formalne). Sąd drugiej instancji będzie rozpoznawał sprawę w granicach apelacji złożonej przez pełnomocnika, chyba, że zachodzą przyczyny nieważności postępowania (te bowiem są rozpoznawane przez sąd z urzędu).

Nie jest jednak powiedziane, że sąd nie weźmie pod uwagę pism skierowanych do niego przez powoda. Zależnie od treści takiego pisma sąd będzie mógł uznać to za dodatkowe pismo wyjaśniające lub uzupełniające zarzuty apelacji. Jest bowiem dopuszczalne złożenie dodatkowych zarzutów w stosunku do zaskarżonego wyroku, gdyż zarzuty apelacji nie wiążą zarówno skarżącego, jak i sądu II instancji. Mogą one być zmieniane w toku postępowania apelacyjnego. Zasadniczo nie można jednak zgłaszać w postępowaniu apelacyjnym nowych żądań lub powoływać nowych faktów i dowodów. O tym w jakim zakresie sąd uwzględni twierdzenia powoda powołane w przedmiotowym piśmie będzie zależało od treści tegoż pisma.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika