Równoważny system czasu pracy

Pytanie:

"Pracownicy pracują na 4/5 etatu w charakterze portierów. Ich czas pracy tygodniowo wynosi 32 godziny. Czy mogą pracować np. przez 6 dni w tygodniu po 8 godzin czyli 48 godzin, a w przyjętym okresie rozliczeniowym rozliczyć ich czas pracy? Regulamin pracy dopuszcza stosowanie równoważnego czasu pracy dla portierów i sprzątaczek. Portierzy zatrudnieni są na 4/5 etatu i pracują po 8 godzin dziennie. Dotychczas np. pracowali przez 6 dni w tygodniu po 8 godzin itp., a czas pracy był rozliczany w przyjętym 3 miesięcznym okresie rozliczeniowym. Obecnie zgodnie z nowym kodeksem pracy pracownikowi przysługuje tygodniowy wymiar odpoczynku (co najmniej 35 godzin w każdym tygodni) i dobowy okres odpoczynku (co najmniej 11 godzin). Czy to również dotyczy pracy portierów, jak obecnie przygotować grafik służby w/w pracownikom?"

Odpowiedź prawnika: Równoważny system czasu pracy

Od 1 stycznia 2004 r. w uregulowaniach czasu pracy zaszły pewne zmiany. Obecnie tzw. równoważny system czasu pracy został uregulowany w art. 135 kodeksu pracy. Stanowi on, iż jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Wynikałoby z tego, iż w pierwszej kolejności należałoby zmienić zapis w regulaminie zakładu pracy dotyczący długości obowiązującego okresu rozliczeniowego, gdyż kodeks pracy stanowi, iż okres rozliczeniowy w przypadku równoważnego systemu czasu pracy może być przedłużony jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Z opisu stanu faktycznego wynikałoby, iż nie ma przeszkód, aby stwierdzić, iż portierzy pracujący na 4/5 etatu, którzy wykonują swoją pracę 8 godzin dziennie, pracują zgodnie z zasadami kodeksu pracy. Normy dotyczące dziennego i tygodniowego odpoczynku pracownika oczywiście dotyczą także portierów, są one bowiem skierowane do wszystkich pracowników.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika