Rozdzielność majątkowa a wydatki rodzinne

Pytanie:

"Jesteśmy małżeństwem od 15 lat. Rok temu zawarliśmy umowę małżeńską majątkową dotyczącą ustanowienia rozdzielności majątkowej zwykłej. Mamy dzieci i razem prowadzimy zwykłe życie rodzinne. Oboje uzyskujemy swoje dochody z tytułu wykonywanej pracy i przekazujemy je na wspólne konto rodzinne w banku dla pokrycia potrzeb rodziny w tym m.in. w zakresie zakup żywności, leków, ubrań, sprzętu sportowego, usług rozrywkowych, wczasów rodzinnych oraz wnoszenie opłat za media itd.. Każdy z małżonków posiada kartę do tego rachunku i dokonuje wydatków na rzecz rodzinny w tym siebie jako jej członka wg swego uznania. Od czasu do czasu, gdy na rachunku jest nadwyżka finansowa jest ona inwestowana przez jednego z małżonków jako jego majątek osobisty, wg klucza równego przyrostu majątku obu małżonków, gdyż uznajemy niezależnie od wielkości uzyskiwanych dochodów, zmiennych w czasie (gdyż oboje jesteśmy przedsiębiorcami), iż oboje na równi angażujemy się w życie rodzinne i zawodowe i zbliżony wartościowo majątek nam się należy. Duże wydatki np. zakup samochodu, nieruchomości, papierów wartościowych niestanowiące wydatków rodzinnych związanych z jej bieżącym utrzymaniem każdy z małżonków dokonuje jednoosobowo, samodzielnie na swój rachunek z tej nadwyżki wskazanej wyżej, wg kolejności, na zmianę. Czy w świetle prawa podatkowego opisany powyżej sposób redystrybucji dochodów małżonków posiadających rozdzielność majątkową można uznać za poprawny?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a wydatki rodzinne

W przypadku małżonków posiadających ustrój majątkowy rozdzielności majątkowej trudno jest niekiedy uchwycić przesunięcia majątkowe pomiędzy majątkami. Małżonków takich należy jednak w każdej sytuacji traktować w sferze majątkowej jako dwa odrębne podmioty. O ile oboje tacy małżonkowie są obowiązani pokrywać bieżące wydatki związane z utrzymaniem rodziny, co wynika z obowiązków alimentacyjnych przewidzianych Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym, to pozostałe majątki (w tym dochody) powinny być indywidualnym majątkiem danego małżonka. Zatem zasadniczo nie powinno dochodzić do scalania takich majątków i następnie ich wydatkowania na zakup składników majątku jednego z małżonków. Ryzyko podatkowe jest takie, że organy podatkowe uznają, że majątek jednego z małżonków uległ zwiększeniu kosztem majątku drugiego małżonka, a to będzie wskazywało, że między małżonkami doszło do darowizn, a zatem powinni przykładowo rozliczyć podatek od spadków i darowizn. Jeśli natomiast jeden z małżonków korzysta okresowo z pieniędzy drugiego małżonka (kupno składnika majątku), aby następnie je zwrócić (kupno składnika majątku dla drugiego małżonka), to dochodzi faktycznie do pożyczek, które powinny być rozliczone na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika