Rozdzielność majątkowa a zobowiązania wobec ZUS/US
Pytanie:
"Członek zarządu spółki z o.o. decyduje się na zawarcie rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem, by chronić jego majątek przed ewentualną egzekucją należności ze strony wierzycieli. Jednakże istnieje wymóg, by wierzyciel wiedział o rozdzielności, w przeciwnym wypadku nie jest ona skuteczna. Co w przypadku zaległości podatkowych i ZUS? Czy aby zabezpieczyć się przed ściągnięciem należności z majątku współmałżonka, należy powiadomić US i ZUS o istniejącej rozdzielności majątkowej?"
Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a zobowiązania wobec ZUS/US
Zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej, podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Jak stanowi art. 29 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
-
zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;
-
zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;
-
ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;
-
uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.
Na mocy art. 109 § 1 Ordynacji w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej (a więc również regulowanej art. 116 Ordynacji odpowiedzialności członka zarządy za zaległości podatkowe spółki) przepisy m.in. art. 29 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio: art. 26, art. 29 § 1 i 2, art. 116 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
Ani przepisy Ordynacji podatkowej, ani ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie stawiają wymogu zawiadamiania organów podatkowych ani ZUS o zawarciu umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej, aby zabezpieczyć się przed ściągnięciem należności z majątku współmałżonka.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?