Rozdzielność majątkowa małżonków-wspólników s.c.

Pytanie:

"Małżeństwo prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W skład kapitału spółki wchodzą między innymi nieruchomości związane z jej prowadzeniem (budynki produkcyjne) i środki obrotowe. Oprócz tego małżeństwo posiada działkę budowlaną i mieszkanie które mąż otrzymał w spadku po rodzinie. Małżonkowie chcą przeprowadzić rozdzielność majątkową. Czy rozdzielność majątkową małżonkowie mogą przeprowadzić w odniesieniu do majątku domowego a spółkę cywilną prowadzić dalej jako niezależni wspólnicy na zasadach określonych w umowie spółki cywilnej?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa małżonków-wspólników s.c.

W pierwszej kolejności należy wskazać, które z wymienionych składników mienia wchodzą do majątku wspólnego małżonków, a które do ich majątków osobistych.

Jeśli chodzi o działkę budowlaną i mieszkanie, które mąż otrzymał w drodze spadkobrania to te składniki majątkowe wchodzą do majątku osobistego męża, chyba że spadkodawca w testamencie postanowił inaczej – art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.). Zatem jeżeli mąż odziedziczył działkę i mieszkanie w drodze spadkobrania ustawowego to nie ulega wątpliwości, iż te składniki majątku weszły do jego majątku osobistego.

Z kolei prawa jakie małżeństwo posiada w spółce cywilnej również należą tylko do ich majątków osobistych w zakresie w jakim to wynika z umowy spółki. Na mocy bowiem art. 33 pkt 3 k.r.o.: Do majątku osobistego każdego z małżonków należą prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom. Jak wskazuje Marek Sychowicz: Wspólnością łączną, mającą praktycznie największe znaczenie, jest - poza wspólnością majątkową małżeńską - wspólność majątkowa wspólników spółki cywilnej (art. 860 k.c.). (…) Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej, należące do majątku osobistego jednego z małżonków, podlegają przepisom właściwym dla danej wspólności, a nie przepisom o małżeńskiej wspólności majątkowej. (tak. M. Sychowicz w: Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.) Najnowsze wydanie:  Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz; Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IV) ss. 1152).

Zatem wydaje się, iż w Państwa przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie rozdzielności majątkowej ze względu na fakt, iż żadne z istotnych składników majątkowych nie wchodzi do majątku wspólnego. Tym nie mniej wypłacone ze spółki zyski każdego z małżonków stanowią majątek wspólny na mocy art. 31 § 2 pkt 1 k.r.o. Zatem zasadniczo ustanowienie rozdzielności majątkowej wywrze skutek w materii pobranych ze spółki zysków.

Niezależnie od powyższych rozważań wskazać należy, że na mocy umowy majątkowej małżeńskiej, zawartej w formie aktu notarialnego, możliwe jest ograniczenie wspólności majątkowej małżeńskiej – art. 47 § 1 k.r.o. Ograniczenie wspólności majątkowej małżeńskiej oznacza w praktyce wyłączenie z majątku wspólnego (art. 31 k.r.o.) niektórych jego składników. Ustawa nie określa granic, do jakich można ograniczyć wspólność ustawową. Tylko więc wyłączenie z majątku wspólnego wszystkich jego składników nie stanowi ograniczenia wspólności ustawowej, ale w istocie jest ustanowieniem rozdzielności majątkowej. W praktyce może zajść sytuacja, że na skutek ograniczenia wspólności ustawowej do majątku wspólnego małżonków nie będą należały żadne przedmioty (tak: Ibidem).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika