Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na podstawie § 5 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, pracownikowi, który otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli ekwiwalent jest niższy od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.
Jak wynika z przedstawionej sytuacji, przysługiwałoby Pani prawo do ubiegania się o wyrównanie ekwiwalentu na wyżywienie do wysokości należnej diety, jednakże zgodnie z art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Podróże służbowe i wszelkie związane z tym świadczenia są ściśle związane ze stosunkiem pracy, a więc okres przedawnienie roszczenia w tym przedmiocie, również będzie wynosił 3 lata od dnia wymagalności.
Należy pamiętać, iż rozliczenia kosztów podróży służbowej należy dokonać w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, w terminie 14 dni od zakończenia podróży.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym i w/w przepisami, roszczenie o wyrównanie ekwiwalentu na wyżywienie do kwoty należnej diety uległo już przedawnieniu, a w związku z tym nie może już Pani tego dochodzić.
W przedmiocie rozliczanie zagranicznych podróży służbowych, proponujemy zapoznać się z artykułem zatytułowanym Sposób rozliczania zagranicznych delegacji służbowych.