Rozliczanie opłat za wodę

Pytanie:

"Jestem zarządcą dwóch kamienic będących własnością jednego właściciela. Jakiś czas temu w kamienicy "A" właściciel na własny koszt zainstalował we wszystkich wynajmowanych mieszkaniach podliczniki wody, w celu konkretnego i sprawiedliwego naliczania opłat należnych od poszczczególnych najemców lokali. Jak się okazało, system ten jest niekorzystny i niesprawiedliwy dla właściciela, gdyż suma zużyć wszystkich podliczników jest mniejsza od zużycia wskazywanego przez licznik główny o około 15 % i nadwyżka ta obciąża właściciela. Wodociągi wyjaśniły, że jest to zjawisko normalne, wynikające z tak zwanych mikroprzecieków i nadwyżka może być rozłożona na wszystkich najemców. Ci jednak nie chcą słyszeć o dodatkowej opłacie, twierdząc, że będą płacić wyłącznie za wodę zużytą przez nich, zgodnie ze wskazaniem ich podliczników. W tej sytuacji, właściciel postanowił nie wyrażać zgody na zainstalowanie podliczników wody przez najemców jego kamienicy "B", gdzie ryczałt zużycia wody wyliczany jest przez podział ilości zużytej wody w kamienicy na ilość wszystkich mieszkańców po równo. Niektórzy lokatorzy kaminicy "B" domagają się zgody na założenie podliczników, twierdząc, że mają do tego prawo. Czy właściciel ma prawo odmówić najemcy zainstalowania w lokalu podlicznika wody i rozliczania zużycia tego lokatora według podlicznika?"

Odpowiedź prawnika: Rozliczanie opłat za wodę

W przedstawionej sytuacji w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, jakie opłaty właściciel ma prawo pobierać. Zastosowanie będzie tu miała ustawa o ochronie praw lokatorów. Stanowi ona, iż podwyższanie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. W opisanym przypadku chodzi natomiast o opłaty niezależne od właściciela. W takiej sytuacji właściciel chcąc je podwyższyć (tu o kwotę należności różnicy pomiędzy faktycznym zużyciem wody przez budynek, a sumą wskazań wodomierzy) jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. Zgodnie z treścią powołanej wyżej ustawy przy podwyżce opłat niezależnych od właściciela - właściciel obowiązany jest tylko zawiadomić w formie pisemnej, ze wskazaniem przyczyn podwyżki i zestawieniem opłat. Z powyższego wynika, iż najemcy nie mogą sprzeciwiać się uiszczaniu opłaty wynikającej z w/w różnicy. Mają oni obowiązek partycypować w kosztach zużycia wody. Powodem takich twierdzeń jest fakt, iż z opisanej sytuacji faktycznej wynika, iż stroną umowy o dostawę wody jest właściciel (a nie najemcy).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika