Rozliczenie dochodów z Islandii

Pytanie:

W roku 2006 nie uzyskałem w Polsce żadnych dochodów. Od lutego do grudnia z przerwami pracowałem na umowę o pracę w Islandii (rozliczenie z tamtym Urzędem skarbowym już zrobiłem). W kraju natomiast pozostała moja małżonka, która nie miała żadnych dochodów w 2006 roku. Czy jeśli moja małżonka rozliczy się sama w Polsce, tj. przedstawi zerowy PIT, to czy ja również mam obowiązek złożenia PIT-u?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z zawartej umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Islandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Reykjaviku dnia 19 czerwca 1998 r. wynika, że w odniesieniu do dochodów uzyskanych w Islandii zastosowanie ma metoda odliczenia proporcjonalnego. Powyższe wynika z art. 23 ust. 1 zawartej umowy. Oznacza to, że podlega Pan obowiązkom przewidzianym w art. art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. ma Pan obowiązek uzyskany zagraniczny dochód wykazać do opodatkowania w Polsce. Dochody uzyskane przez Pana podlegają w Polsce rozliczeniu w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy w Polsce uzyskał Pan jeszcze dochody z innych źródeł.

W przedstawionej przez Pana sytuacji najkorzystniejszym podatkowo rozwiązaniem będzie złożenie zeznania rocznego, w którym rozliczy się pan wspólnie z małżonką zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. Może Pan również rozliczyć się, tak jak Pan na to wskazuje, indywidualnie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 16.4.2017

    Składki na ubezpieczenia społeczne do odliczenia od dochodu w PIT

    Odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają zapłacone składki do ZUS - krajowe, jak i zagraniczne.

  • 26.2.2019

    Rozliczenie dochodów małoletnich dzieci w zeznaniu PIT za 2018 rok

    Podatnicy (rezydenci i nierezydenci), którzy wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinni dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na (...)

  • 24.4.2019

    Zaakceptuj Twój e-PIT

    Tylko do końca kwietnia możesz w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia nie zrobisz tego oraz nie rozliczysz się w inny sposób, to administracja (...)

  • 18.2.2019

    Rynek obrotu kotłami do uszczelnienia

    Wyeliminowanie możliwości wprowadzania na polski rynek wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w Polsce – to główny cel proponowanych przez Ministerstwo (...)

  • 1.5.2017

    Wkrótce zniesienie wiz dla Ukraińców

    Obywatele Ukrainy będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz krótkoterminowych. To efekt poparcia Parlamentu Europejskiego dla projektu przepisów wstępnie uzgodnionych (...)