Rozliczenie kosztów pogrzebu przed sądem

Pytanie:

"Jeden ze spadkobierców domaga się sądowego rozliczenia zasiłku pogrzebowego. Ja zajmowałem się całą organizacją pogrzebu i na mnie był wypłacony zasiłek. Koszt pogrzebu przekroczył kwotę otrzymaną z ZUS-u. Nie wszystkie wydatki są udokumentowane rachunkami. Czy sąd uwzględni w rozliczeniu te wydatki, które nie mają rachunków? Po zmarłym pozostała pewna kwota pieniędzy przeznaczona do masy spadkowej. Czy mogę domagać się, aby sąd zwrócił mi tę różnicę, jaką wyłożyłem na pogrzeb z pieniędzy pozostawionych po zmarłym?"

Odpowiedź prawnika: Rozliczenie kosztów pogrzebu przed sądem

W razie pokrycia kosztów pogrzebu przez określone podmioty, zasiłek przysługuje tym podmiotom w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zasada ta ma także zastosowanie w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż członek rodziny. W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu. Jeżeli więc jeden ze spadkobierców poniósł jakieś wydatki na zorganizowanie pogrzebu, to kwota zasiłku powinna ulec proporcjonalnemu podziałowi. Zasiłek jest wypłacany na pokrycie udokumentowanych kosztów pogrzebu, stąd ustalając podział sąd najprawdopodobniej weźmie pod uwagę tylko koszty udokumentowane. Koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku należą też do długów spadkowych, a więc roszczenia te powinny być zaspokojone przez spadkobierców zmarłego. Osoba nie będąca spadkobiercą, która poniosła koszty pogrzebu, może żądać zwrotu kosztów w pozostałej (nie pokrytej kwotą zasiłku) wysokości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Henryk 2014-09-19 16:58:36

    Pani Mario nie rozumiem dlaczego ZUS miałby nie wypłacać zasiłku pogrzebowego? W końcu przez prawie pół wieku odprowadzamy tam składki i należy nam się.Nieważne kto ,co i komu zostawił. Pozdrawiam Henryk

  • MARIA 2014-01-24 10:29:44

    Ciekawi, mnie dlaczego ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy na pochowanie osoby zmarłej, ktra za życia podpisała umowę ddożywocia? W umowie dożywocia osoba biorąca majątek zobowiązuje się w zamian za nieruchomość utrzymać, przyjąć za domownika........ i pochować własnym kosztem zgodnie z obowiązującym zwyczajem. Skoro przyjęła majątek to znaczy zmarły za życia dał na swój pogrzeb. Wiem, że zgodnie z prawem nawet obcy dostanie zasiłek jak przedstawi rachunki, ale czy tego przepisu nie należy zmienić? Wystarczy,że notariusze przekażą numer PESEL dożywotnika do ZUS w momencie zawierania umowy dożywaocia i jak dożywotnik umrze to ZUS nie wypłaci 4000,- a dzięki temu zaoszczędzi trochę kasy lub wypaci więcej tym co nie mieli majątku.

  • Grażyna 2011-11-10 19:00:04

    Złożyłam 24/10/2011 r wniosek do sądu o zniesienie współwłasności mieszkania tj.1/6. Nie jestem spadkobiorcą po zmarłym lecz właścielką 5/6 wymienionej nieruchomości.Pokryłam koszty pogrzebu 13.500 zł. Pytanie: co mogę zrobić aby do złożonego już wniosku dołączyć rachunki za pochówek i domagać się zwrotu kosztów ? Czy mogę prosić o zmnieszenie kwoty odkupu 1/6 wartości mieszkania o 13.500 zł.Jakie procedury muszę wykonać- aneks do wniosku? czy nowy wniosek.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika