Rozliczenie nakładów żony przy podziale majątku

Pytanie:

Przez całe małżeństwo żona miała dostęp do konta swojej matki, z którego pobierała pieniądze na różne cele. Dzisiaj przy rozwodzie żąda zwrotu tych pieniędzy i wykorzystania tego przy udowadnianiu o jej większym udziale we wspólnym dorobku majątkowym.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli konto wchodziło do majatku odrębnego jednego z małżonków to według art. 45 paragraf 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każdy z małżonków może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swego majątku odrębnego na majątek wspólny. Zwrotu tego dokonuje sie przy podziale majątku wspólnego. Sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jezeli wymaga tego dobro rodziny. Równocześnie według art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku. Warunkiem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: istnienia ważnych powodów i przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu. Ważne powody, które stanowią podstawę do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, należy oceniać biorąc pod uwagę zasady współżycia społecznego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

elizabeth

18.8.2010 3:29:40

Re: Rozliczenie nakładów żony przy podziale majątku

czy moge wnosic o nierowny podzial majatku , poniewaz ja sie przyczynilam do wiekszych nakladow i czy mozna doliczyc kwote pieniezna za spalone budynki bo bylo wyplacone odszkodowanie za zniszczenie

elizabeth

18.8.2010 3:29:40

Re: Rozliczenie nakładów żony przy podziale majątku

czy wyplacone odszkodowanie za straty przez pozar liczy sie do 10 lat

elizabeth

18.8.2010 3:25:51

Re: Rozliczenie nakładów żony przy podziale majątku

czy wyplacone odszkodowanie za straty przez pozar liczy sie do 10 lat

elizabeth

18.8.2010 3:22:55

Re: Rozliczenie nakładów żony przy podziale majątku

czy moge wnosic o nierowny podzial majatku , poniewaz ja sie przyczynilam do wiekszych nakladow i czy mozna doliczyc kwote pieniezna za spalone budynki bo bylo wyplacone odszkodowanie za zniszczenie

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: