Rozliczenie straty z udziału w spółce osobowej
Pytanie:
"Do końca 2005 roku prowadziłam z mężem spółkę jawną. Z nowym rokiem rozwiązujemy spółkę i mąż poprowadzi dokładnie tę samą działalność jako osoba fizyczna. Mąż jako osoba fizyczna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki firmy, ciążące do tej pory na spółce. Nie mamy z mężem rozdzielności majątkowej, więc wciąż odpowiadamy za wszystkie zobowiązania firmy wspólnym majątkiem prywatnym (czyli wspólnicy przyjęli, że zakończenie działalności nastąpi przez przejęcie przedsiębiorstwa tejże spółki przez jednego ze wspólników, tj. przez mojego męża). Czy straty z lat ubiegłych spółki będzie mógł mąż odliczać od dochodu działalności prowadzonej obecnie jako osoba fizyczna? Jako że dalej rozlicza się z fiskusem PITem-5. Czy ja ewentualnie w nowej firmie, którą prowadziłabym również jako osoba fizyczna w zupełnie innej branży także mogłabym odliczyć straty z lat ubiegłych spółki?"
Odpowiedź prawnika: Rozliczenie straty z udziału w spółce osobowej
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.”
W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 13 marca 1998 r. (I SA/Gd 1689/96) podkreślono iż „Strata uzyskana z jednego źródła przychodu nie podlega odliczeniu w jakimkolwiek stopniu od dochodu z innego źródła przychodu”.
Pozarolnicza działalność gospodarcza jest uznana za odrębne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 wskazanej ustawy), a zatem podatnik ponoszący stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej (niezależnie od tego czy opodatkowanej w sposób liniowy, czy też na zasadach ogólnych) nie może jej odliczać od dochodów osiąganych z innych źródeł dochodu (np. dochodów ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, najmu).
Ponieważ na gruncie przepisów o podatku dochodowym spółka jawna, będąca spółką nie mającą osobowości prawnej, nie może być uznana za podatnika podatku dochodowego, natomiast podatnikami podatku dochodowego są wyłącznie wspólnicy takich spółek, za źródło przychodów wspólnika spółki nie mającej osobowości prawnej, prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, należy uznać tę właśnie działalność, czyli źródło określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przez pozarolniczą działalność gospodarczą osoby fizycznej, o której jest mowa w wymienionym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 3, należy rozumieć nie tylko działalność wykonywaną samodzielnie (w formie jednoosobowej działalności osoby fizycznej), ale również w formie spółki osobowej (cywilnej, jawnej, komandytowej). Tak: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 16 marca 1999 r. (I SA/Łd 1210/98, ONSA 2000/1 poz. 37)
Podsumowując, wspólnik spółki jawnej, której działalność przyniosła stratę może – na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – rozliczyć tą stratę w ramach prowadzonej przez siebie indywidualnej działalności gospodarczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?