Rozpijanie małoletniego

Pytanie:

"Art. 15 ustawy z dnia 26 grudnia 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania podawania alkoholu osobom nieletnim. Nigdzie jednak nie znalazłem penalizacji naruszenia tego artykułu. Czy w takim razie mogę okazjonalnie pozwalać spożywać alkohol memu nieletniemu synowi?"

Odpowiedź prawnika: Rozpijanie małoletniego

Art. 15 dotyczy sprzedaży i podawania alkoholu nieletnim. Penalizacja jet określona w art. 43 ustawy, który stanowi, że  kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie. Natomiast kodeks karny w art. 208 stanowi, że kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podawanie okazjonalnie alkoholu nie spełnia znamiona przestępstwa w postaci rozpijania małoletniego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika