Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Rozprawa ulega odroczeniu z urzędu, jeżeli sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć.
Jeżeli strona jest obecna, a nie stawił się na rozprawie jej pełnomocnik, to odroczenie rozprawy jest możliwe w zasadzie tylko wtedy, gdy zgodzi się na to strona przeciwna, a sąd uzna odroczenie za zasadne.
Jeżeli na kolejnej rozprawie osoba reprezentująca pozwaną spółkę się nie stawi i nie będzie pełnomocnika tej strony, a wezwanie było prawidłowo doręczone, to rozprawa może być odroczona tylko wtedy, gdy nieobecność jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Do najczęstszych przykładów takiej przeszkody należy choroba, potwierdzona zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy. Jednak jeśli w takiej sytuacji (zaświadczenie o chorobie) będzie obecny pełnomocnik spółki, rozprawa nie podlega odroczeniu. Jeżeli zaświadczenie o chorobie prezesa będzie się powtarzać i wywoła wątpliwości, można wnioskować do sądu, by zaświadczenie było wydane przez lekarza sądowego.