Rozwiązanie bez wypowiedzenia a odprawa
Pytanie:
"Czy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 paragraf 1 [1] w związku z zaprzestaniem przez pracodawcę od 3 miesięcy wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przysługuje odprawa w związku ze zwolnieniem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy?"
Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie bez wypowiedzenia a odprawa
Powołany w pytaniu artykuł 55 paragraf 1 kodeksu pracy stanowi, iż pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Natomiast konkretnie wskazany paragraf 1[1] stanowi, iż pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Z samego przepisu zatem wynika, iż pracownikowi przysługuje w takim wypadku odszkodowanie. Przepis wskazuje także wyraźnie z jakiego tytułu.
Domyślamy się, iż w pytaniu chodzi o jeszcze jakieś dodatkowe świadczenie, które być może miałoby przysługiwać z racji likwidacji stanowiska pracy, czy innej przyczyn, o której mowa w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Skoro jednak pracownik sam rozwiązał umowę o pracę (bez wypowiedzenia), to dodatkowe świadczenia tą ustawą przewidziane pracownikowi nie przysługują.
Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?