Rozwiązanie pracy za 7-dniowym uprzedzeniem

Pytanie:

"Czy przy rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 23[1] paragraf 4 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ewentualnie odprawa?"

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie pracy za 7-dniowym uprzedzeniem

Art. 23[1] § 4 kodeksu pracy umożliwia pracownikowi, w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, rozwiązanie stosunku pracy za 7-dniowym uprzedzeniem w ciągu 2 miesięcy od przejścia zakładu. Jest to rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia, jednak jego skutki są takie same, jak przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracownikowi, który w związku z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę skorzystał z możliwości rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, nie przysługuje ani wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ani odszkodowanie (tak w wyroku SN z dnia 2 sierpnia 2000 r., sygnatura I PKN 747/99, opublikowany w OSNAPiUS 2002/4 poz. 86). Przepisy prawa pracy, jeśli przewidują odszkodowanie dla pracownika, robią to w sposób wyraźny, jak przykładowo w art. 36 [1], który przewiduje odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia w razie upadłości pracodawcy.

Co do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, to przysługuje ono za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (a tak się nie dzieje w tym przypadku). W okresie wypowiedzenia pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę dlatego, że wykonuje pracę, a w każdym razie pozostaje w stosunku pracy. W zasadzie nie jest możliwe zachowanie prawa do wynagrodzenia za pracę po zakończeniu trwania stosunku pracy. W każdym razie dla takiego skutku konieczny byłby konkretny przepis prawa pracy.

Natomiast rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika w opisany w pytaniu sposób nie wyklucza nabycia prawa do odprawy pieniężnej, jeżeli spełnione są przesłanki określone ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników. Informacje o tym, kiedy przysługuje odprawa zawiera artykuł Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika