Rozwiązanie spółki jawnej a zadłużenie

Pytanie:

"Czytałem ostatnio artykuł na temat dwóch sprzecznych wyroków SN dotyczących następstwa prawnego spółki jawnej. Wg jednego z nich wspólnicy rozwiązanej spółki jawnej nie wchodzą w jej miejsce we wszczętych przed rozwiązaniem postępowaniach sądowych. W praktyce mogło to oznaczać, że nie mogą już dochodzić zapłaty od dłużników spółki i tracą bezpowrotnie pieniądze. Czy to działa także w drugą stronę? Czy jeśli dłużnikiem jest spółka jawna - to może ona się rozwiązać i automatycznie postępowanie sądowe przeciwko takiej spółce jest umarzane? "

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie spółki jawnej a zadłużenie

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej jest odpowiedzialnością subsydiarną, co oznacza, że odpowiedzialność ta aktualizuje się w momencie bezskuteczności egzekucji ze spółki. Z drugiej strony zgodnie z art. 174 kodeksu postępowania cywilnego sąd zawiesza postępowanie z urzędu m. in. w razie śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być konieczność skierowania nowego powództwa - przeciwko wspólnikom. Podjecie przez sad postępowania w razie utraty przez stronę zdolności sądowej następuje po ustaleniu ogólnego następcy prawnego, którego tu w zasadzie nie ma. Dlatego też likwidacja spółki jawnej może oznaczać umorzenie postępowania, co jednak nie jest równoznaczne z brakiem odpowiedzialności wspólników byłej spółki. Tym bardziej, że odpowiedzialność subsydiarna aktualizuje się także wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Poza tym warto podkreślić, że w ramach likwidacji wspólnicy powinni zabezpieczyć wierzytelności jeszcze nie zaspokojone czy sporne. Jest to jednak rzeczywiście skomplikowana sytuacja, budząca wątpliwości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika